fb pixel Politický comeback, nebo polibek smrti? TOP 09 do voleb nasadila Džamilu Stehlíkovou – G.cz
Vyhledávání

Politický comeback, nebo polibek smrti? TOP 09 do voleb nasadila Džamilu Stehlíkovou

Vzpomínáte na ministryni pro lidská práva Džamilu Stehlíkovou? Připomenout ji lidem chce TOP 09.
Zdroj: Profimedia.cz

Mnoho voličů se podivovalo nad tím, když se TOP 09 do voleb spojila s Liberálně ekologickou stranou Martina Bursíka. Nyní podobné rozporuplné pocity vzbuzuje fakt, že na kandidátce TOP 09 v Ústeckém kraji se objevila místopředsedkyně LES Džamila Stehlíková. Podaří se jí politický comeback, nebo se bude jednat pro topku o polibek smrti?

Jan Palička
Jan Palička 5.10.2017, 13:45

TOP 09 se prezentuje jako konzervativní pravicová strana. Už dlouhodobě ale zaznívá názor, že se v topce čím dál více prosazují spíše liberální názory a strana tak směřuje na politickém spektru spíše doleva. Pro mnohé bylo důkazem spojení se do sněmovních voleb s Liberálně ekologickou stranou někdejšího předsedy Zelených Martina Bursíka. Ač Bursík sám ve volbách kandidovat nebude, kooperace s jeho stranou z četných voličů TOP 09 udělala voliče bývalé.

U stran nedošlo k plnohodnotnému sloučení, obě jsou nadále samostatnými politickými subjekty, jen na kandidátkách TOP 09 budou za dva týdny kandidovat i vybraní členové LES. Jednou z nich bude například režisérka a dokumentaristka Olga Sommerová, která kandiduje z šestého místa v Praze a která je zároveň místopředsedkyní strany. Mnohem větší rozruch ale způsobuje kandidatura druhé místopředsedkyně LES, kterou je Džamila Stehlíková.

Stehlíková je jednou z takzvaných politických mrtvol, na něž se již většině lidí podařilo zapomenout. Rodačka z kazašského města Almaty, která v Česku žije od konce 80. let, začínala v politice jako zastupitelka v Chomutově a následně se jí podařilo proniknout do vysoké politiky. Jako místopředsedkyně Strany zelených se stala první ministryní pro lidská práva a národnostní menšiny v druhé vládě Mirka Topolánka. Svým působením v tomto úřadě se částečně podepsala na tom, že celý resort je celospolečensky vnímán spíše negativně.

Jako ministryně pro lidská práva se Džamila Stehlíková postarala například o přijetí anitidiskriminačního zákona nebo o vytvoření Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách. Zároveň se pokoušela například o uzákonění zákazu fyzického trestání dětí. Stehlíková byla vnímána kontroverzně a spíše než jako někdo, kdo by bojoval proti diskriminaci menšin, se projevovala jako typický prosazovatel pozitivní diskriminace většiny. I proto raději po dvou letech ve funkci sama odstoupila a byla nahrazena Michelem Kocábem, což s ohlédnutím zpět byl krok takříkajíc z bláta do louže.

Angažovat do svých řad člověka, který celý život razí levicovou liberálně progresivistickou politiku, a u toho se tvářit jako strana pravicových konzervativců, je od TOP 09 poměrně úctyhodný ideologický veletoč, což vnímají i mnozí někdejší voliči a podporovatelé strany, kteří veřejně deklarují, že pro odklon topky doleva letos raději hodí svůj hlas jiné straně. Třeba ale liberální hlasy v TOP 09 a mezi jejími příznivci převýší ty konzervativní a vynesou Džamilu Stehlíkovou zpět mezi zákonodárce. Anebo je možné, že její přítomnost na kandidátce bude pro TOP 09 polibkem smrti. A jen tak mimochodem, Stehlíkové nástupce Michael Kocáb za topku sice nekandiduje, ale stranu veřejně podporuje.

O tíhnutí TOP 09 k levici a paktu s Bursíkovci více zde.

Podobné články

Doporučujeme

Další články