Politická schizofrenie v přímém přenosu: TOP 09 podpořili Evropští demokraté. Ale jen tak napůl

Obrázek uživatele Jan Palička
28.07.2017, 12:00

S blížícími se volbami do Poslanecké sněmovny se TOP 09 daří získávat podporu menších stran. Svou vůli podpořit kandidátky topky již projevily například monarchistická strana Koruna česká nebo Liberálně ekologická strana bývalého předsedy Zelených Martina Bursíka. Nově se TOP 09 chlubí i podporou SNK - Evropských demokratů. Problém ale je, že SNK-ED vlastně jako strana topku nepodporuje.

Již za necelé tři měsíce zamíří Češi k volebním urnám, aby si zvolili nové zástupce v Poslanecké sněmovně. Politické strany se již naplno připravují na předvolební klání a volí různé strategie, jak ve volbách získat co nejvíce hlasů. TOP 09 vsadila na podporu od menších politických stran. Kandidátky topky tak již podpořilo politické hnutí Klub angažovaných nestraníků, monarchistická Koruna česká, Konzervativci a Liberálně ekologická strana vedená expředsedou Strany zelených Martinem Bursíkem. Nyní se TOP 09 pochlubila tím, že získala podporu Sdružení nezávislých kandidátů - Evropští demokraté. To ale není tak úplně pravda.

Již volební spojení TOP 09, která se označuje za pravicově konzervativní stranu s levicovým Bursíkovým LESem vyvolalo u voličů rozčarování. Ohlášená podpora SNK-ED je pak spíše třešničkou na poněkud bizarním předvolebním dortu. TOP 09 se v tomto případě totiž tak trochu chlubí cizím peřím. Když se podíváme na stránky SNK-ED, nalezneme zde vyjádření předsedkyně strany Zdeňky Markové, že republiková rada SNK-ED schválila podporu Starostů a nezávislých. Jak je tedy možné, že se podporou ohání zrovna topka?

Realita je taková, že TOP 09 se nerozhodla podpořit strana SNK-ED, ale pouze její pražská buňka, která se rozhodla jít proti vůli stranické celorepublikové rady. Toho si všiml i politolog Matěj Trávníček, který to na svém profilu na Facebooku nazval ukázkovým příkladem politické schizofrenie a jedním z největších bizárů české politiky vůbec. Podotkl též, že pikantní je na celé věci i to, že pražskou buňku SNK-ED vede místopředseda strany Jiří Witzany, což jen podtrhuje absurditu celé situace.

Je otázkou, zda prohlášení o podpoře SNK-ED stejně jako podpora samotná nemůže TOP 09 způsobit více škody než užitku. V prvé řadě nepůsobí příliš důvěryhodně zaštiťovat se stranickou podporou, když se o žádnou stranickou podporu nejedná a jde jen o akt jedné rebelující stranické buňky. V řadě druhé, v posledních velkých volbách, kterých se SNK-ED zúčastnili, tedy ve volbách do europarlamentu, získala strana pouhých 0,5 % hlasů. A to se bavíme o celorepublikovém volebním zisku, v Praze, která je pro TOP 09 relevantní, svůj hlas hodilo SNK-ED něco málo přes 2 tisíce lidí. Z pohledu voličů tak oznámení topky o podpoře Evropských demokratů může oprávněně vypadat nejen jako snaha voliče oklamat zavádějící informací, ale i jako projev zoufalství a potřeby urvat jakýkoliv hlas, aby se vůbec TOP 09 do Poslanecké sněmovny dostala.

Tady si můžete připomenout, proč je TOP 09 pravicovou stranou už tak leda ve vlastních představách.


Komentáře

Doporučeno pro vás