Výstřel v Žitné ulici
Náléháme na občany, aby si každý šel tento den za svou obvyklou prací, neboť tak vykoná nejlepší službu svému národu – zhruba to stálo v oběžníku ministerstva vnitra, který vyšel několik dní před 28. říjnem 1939. Protektorátní vláda tak chtěla zamezit tomu, co se nakonec stejně stalo – protinacistickým demonstracím. Bylo totiž jasné, že to nedopadne vůbec dobře.
Na mnoha místech v Praze (ale i v dalších českých městech) se scházely davy provolávající protiněmecká hesla a zpívající českou hymnu. V jednom takovém průvodu šel i Jan Opletal, osmé dítě rodičů z malého města a student medicíny. Když se octl v Žitné ulici, někdo ho střelil do břicha. Byl téměř okamžitě operován, navzdory nejlepší péči ale o dva týdny později, 11. listopadu, zemřel na zánět pobřišnice.
O tělo mladého Opletala, nebo spíše o náboj z jeho těla, se velmi zajímalo gestapo. V lékařské zprávě bylo totiž uvedeno, že mladíka střelili zblízka. Později se tak objevila úvaha, že šlo o cílenou vraždu, a to kvůli vlasteneckému projevu, který v polovině října pronesl na schůzi studentů.
Pohřeb jako demonstrace
Opletalovy ostatky byly převezeny do jeho rodného Nákla a pohřeb se konal 15. listopadu. Kromě rodiny se ho účastnilo přes tisíc studentů, kteří rozloučení s kolegou a kamarádem pojali jako další protinacistickou demonstraci. A to z pohledu tehdejšího říšského protektora Konstantina von Neuratha samozřejmě nemohlo projít bez odvety.
V noci ze 16. na 17. listopadu proběhla velká razie na studentských kolejích. Ty byly obsazeny německými vojáky a gestapáky a na 1200 studentů bylo zatčeno a neprodleně odvlečeno do koncentračního tábora Sachsenhausen na severu Německa. Devět studentských vůdců čekal ráznější osud – byli ihned popraveni. A české vysoké školy uzavřeny.
Černý den byl později vyhlášen Mezinárodním dnem studenstva, o což se zasloužili ti, kterým se tehdy podařilo uprchnout do zahraničí. Těžko si tehdy představovali, že jen 50 let nato se stane toto výroční datum dějištěm dalších zásadních událostí...
A tady je 30 super věcí, které nám přinesl 17. listopad 1989.