fb pixel Podoba čistě náhodná? Únos Babišova syna vyvolává nepříjemné vzpomínky Mečiarovu éru – G.cz
Vyhledávání

Podoba čistě náhodná? Únos Babišova syna vyvolává nepříjemné vzpomínky Mečiarovu éru

Zpráva o tom, že premiér Andrej Babiš měl nechat unést vlastního syna přes noc obletěla celou zemi a vyvolala otázku, jak je tohle v demokratickém státě vůbec možné? Něco podobného se ale už jednou stalo. Před 23 lety, na vrcholu Mečiarovy autokratické vlády, došlo k únosu prezidentova syna. Co všechno mají tyto události společné vás překvapí a pěkně z toho zamrazí...

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 13.11.2018, 12:14

Podobnost čistě náhodná?

Nejprve si shrňme, oč tu vlastně běží – začneme únosem Babiše juniora. Novináři Seznamu vypátrali premiérova syna z prvního manželství, který říká, že ho otec nechal násilně odvézt na Ruskem okupovaný Krym, což není zrovna místo, kde byste chtěli dobrovolně trávit dovolenou. Premiérův syn byl nejprve blízkou spolupracovnící Babiše seniora, psychiatričkou Ditou Protopopovou, prohlášen za zdravotně nezpůsobilého vypovídat v kauze Čapího hnízda a následně byl manželem Protopopové (který je občanem Ruské federace) proti své vůli převezen na Krym. A to všechno se mělo stát jen proto, aby nedošlo k ohrožení Babišovy osoby. Ve zkratce – zatím to vypadá, že premiér nechal unést svého syna, aby ochránil sám sebe. Ale samozřejmě nic nevíme jistě...

Tak či tak se v aktuální situaci nemůžeme ubránit vzpomínce na 23 let starou a velmi podobnou událost. Autoritářský premiér Vladimír Mečiar nechal unést syna tehdejšího slovenského prezidenta Michala Kováča – na Mečiarův příkaz zadržela skupina mužů napojených na slovenskou tajnou službu Kováče mladšího a následně ho násilně převezla do Rakouska, kde byl zadržen rakouskou policí na základě zatykače vydaného v kauze Technopol. Mečiar se tak snažil zdiskreditovat vzpurného prezidenta, který jako jediný stál v cestě Mečiarově snaze o získání absolutní moci ve státě. Následné vyšetřování celého únosu Mečiarova vláda úspěšně mařila až do roku 1998, kdy premiér využil uvolněného prezidentského úřadu a v rámci ústavou získaných prezidentských pravomocí vyhlásil amnestii pro všechny pachatele zapletené v zavlečení prezidentova syna do ciziny. Amnestii nakonec loni ústavní soud nechal zrušit.

Mečiar se neštítil lidských obětí

Kauza Babišova syna je teprve na samém počátku a nikdo neví, co se bude dál dít. Už teď ale tušíme, že se Babiš neštítí praktik, které využíval jeho slovenský protějšek. ostatně, někdo řekl, že Babiš je takový Mečiar s kupou peněz. Jak daleko je ale českolovenský premiér ochoten zajít? Mečiar se neštítil ani obětí na životech – v roce 1996 zahynul při výbuchu vlastního auta Róbert Remiáš. Remiáš byl bývalý policista, který fungoval jako spojka mezi Slovenskem a korunním svědkem únosu Oskarem Fegyveresem, který v obavě o svůj život utekl do zahraničí. Vražda Remiáše dodnes nebyla uspokojivě vyřešena, ale všechny stopy vedou k lidem napojeným na premiéra Mečiara. Je Babiš schopný i takových věcí? Doufáme, že ne, ale na druhou stranu – i ti nejzarytější odpůrci premiéra si ještě minulý týden nedokázali představit, že by předseda ANO nechal unést vlastního syna.

Oba únosy tedy mají společné hlavně jedno – došlo k nim, protože někdo mohl ohrozit premiérovu touhu po moci. Mečiarovi se podařilo celou kauzu ustát a další 3 roky spokojeně vládl Slovensku. Uvidíme jak se s tím popere jeho český kolega. Už teď je ale jasné, že nechutné mafiánské praktiky o kterých jsme si myslely, že patří do divokých devadesátých let, jsou tu stále s námi. Snad jen s tím rozdílem, že Babiš, pokud je pravda, co vypaověděl Babiš junior, na rozdíl od Mečiara nechal zmizet vlastní dítě, nikoliv cizí. A to je snad ještě horší.

A tady si můžete přečíst 16 nejlepších reakcí na kauzu Babiš junior.

Podobné články

Doporučujeme

Další články