fb pixel Podle amerického ministerstva zahraničí padl Hong Kong do rukou Číny a mělo by se s ním tak zacházet – G.cz
Vyhledávání

Podle amerického ministerstva zahraničí padl Hong Kong do rukou Číny a mělo by se s ním tak zacházet

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo včera řekl Kongresu, že z hlediska jeho instituce u Hong Kongu už nejde mluvit o nezávislosti, Peking podle něj modeluje doposud autonomní město podle sebe a pro Spojené státy tedy nemá smysl udržovat s Hong Kongem jiné vztahy než se samotnou Čínou. Finální rozhodnutí je na prezidentu Donaldu Trumpovi.

Jan Studnička
Jan Studnička 28.5.2020, 11:57

Komunisté kopou

Donald Trump spolu se svým ministrem se už v minulosti několikrát nechali slyšet, že nejnovější vývoj v Hong Kongu nemůžou Spojené státy nechat jen tak bez odezvy. Obzvlášť silné reakce vyvolává v amerických politicích chování totalitního režimu po tom nejhorším z koronavirové pandemie.

Zjistilo se totiž, že Číňané v době karantény potajmu zatýkali hongkongské aktivisty, nově vyhrožují nezávislým zemím jako je Austrálie, která tlačí na prošetření vzniku pandemie a v neposlední řadě tlačí dva nové zákony. Jeden, který by kriminalizoval urážení čínské hymny a jeden, který by pomohl označit protestující za nezávislost za teroristy a nakládat s nimi podle toho. Při posledních protestech byly zatčeny tři stovky lidí.

Mezinárodní hry

Konkrétní kroky odezvy Spojených států by měl Trump ohlásit koncem tohoto týdne, ale už včera ministr zahraničí Mike Pompeo oznámil Kongresu, že podle jeho úřadu Hong Kong dávno není na Pekingu nezávislý, Čína si ho modeluje podle sebe a za něj tedy nemá smysl udržovat s Hong Kongem speciální vztahy vedle Číny.

USA má totiž speciální pravidla pro styk s Hong Kongem, na který se nevztahují například cla a sankce, které Bílý dům uvrhl na Čínu. Pokud Státy k takovému kroku přistoupí, bude to znamenat tvrdou ránu pro hongkongská obchodní a finanční centra a tedy další tvrdou ránu pro Čínu. Ale taky by to mohlo zavřít vodu nad desítkami tisíc protestujících.

Trumpa nechme teď stranou a doufejme, že aspoň Pompeo ví, co dělá. Třeba se za ten rok, co šéfoval v CIA něco naučil.

Další strana

Podobné články

Doporučujeme

Další články