fb pixel Plošné testování na koronavirus začíná. Kdo, kde a jak se může Studie kolektivní imunity zúčastnit? – G.cz
Vyhledávání

Plošné testování na koronavirus začíná. Kdo, kde a jak se může Studie kolektivní imunity zúčastnit?

Česko ve středu začne plošně testovat reprezentativní vzorek populace na přítomnost koronaviru s cílem zjistit podíl nemocných mezi obyvateli. Testování se bude týkat Prahy, jižní Moravy, Litomeřicka a Litovelska, probíhat bude zhruba 2 týdny a otestováno by mělo být asi 27 tisíc lidí. Kdo se může nechat otestovat a kde si nechat odebrat vzorek?

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 21.4.2020, 08:29

Plošné testování ukáže komunitní imunitu

Nekontrolované šíření nákazy koronavirem se v České republice podařilo zastavit a i počet nově zachycených nakažených na našem území klesá, a to je dobře. Všechna oficiální data se ale vztahují k lidem, kteří jsou evidování a vedeni jako nakažení. V české populaci je zcela jistě i část lidí, kteří mají nemoc covid-19, ta u nich ale probíhá bezpříznakově, a tak o infekci možná ani nevědí, nicméně ji mohou přenášet dál. Proto je potřeba začít plošně testovat reprezentativní vzorek obyvatel, aby měl krizový štáb ČR lepší představu o promořenosti české společnosti a možnost vytvořit lepší plán, jak dále postupovat, uvedl na úterní tiskové konferenci ke Studii kolektivní imunity v ČR ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Plošné testování reprezentativního vzorku české populace na přítomnost onemocnění covid-19 začne ve středu a mělo by probíhat zhruba dva týdny. Testovat se bude v Praze, na jižní Moravě, Litoměřicku a Litovelsku, potvrdil ministr Vojtěch dřívější informace. Cílem testování je zjistit podíl nakažených mezi obyvateli Česka. Lékaři by podle ministrova náměstka Romana Prymuly měli otestovat až 27 000 lidí.

Účast na studii je dobrovolná. Pokud se chcete zúčastnit, musí vám být mezi 18 a 89 lety (v Praze a Brně se budou testovat i děti od 8 do 17 let). Nesmíte mít příznaky covid-19 (a ani potvrzenou diagnózu covid-19) či žádné jiné akutní zdravotní potíže ani zvýšenou teplotu (tedy víc než 37,5°C) a musíte být občan s trvalým nebo přechodným pobytem v ČR. Na test si s sebou vezměte kartičku pojištěnce zdravotní pojišťovny.

Testování bude probíhat například ve fakultních nemocnicích v Praze, Brně a Ostrově nebo na lékařských fakultách - na Univerzitě Karlově, Univerzitě Palackého v Olomouci, Masarykově univerzitě, Ostravské univerzitě, s realizací studie pomůžou i krajské hygienické stanice nebo Akademie věd ČR. Seznam odběrných míst a další podrobné informace o studii získáte na oficiálních stránkách Studie kolektivní imunity.

Plošné testování, které by mělo ukázat promořenost populace, se jako možnost vývoje krizové situace objevila již začátkem dubna, kdy o něm začal mluvit náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula začal mluvit. Reprezentativní vzorek testovaných by měl vznikat podobně jako například u průzkumů veřejného mínění; vybere se zhruba 1000 lidí různého věku, pohlaví, z různě velkých obcí nebo různého vzdělání.

Plošné testování na koronavirus se zatím uskutečnilo například v některých domovech pro seniory. V Jihomoravském kraji začali v pátek plošně testovat také bezdomovce.

Podobné články

Doporučujeme

Další články