fb pixel Plastová víčka už netáhnou. Lidé sbírají na nemocné děti máslo – G.cz
Vyhledávání

Plastová víčka už netáhnou. Lidé sbírají na nemocné děti máslo

Velký boom, který poměrně nedávno zaznamenala alternativní měna – plastová víčka, začíná v poslední době uvadat. Na vině je máslo.

Dominik Landsman
Dominik Landsman 11.10.2017, 07:26

Zatímco ještě před pár měsíci se na měnové burze plastová víčka těšila dechberoucím kurzům, aktuálně padají strmě dolů. Je to způsobeno rostoucím zájmem o máslo. Bez nadsázky se dá říci, že máslo je nová plastová víčka.

„Ano, máte pravdu. Česká národní banka trend poklesu plastových víček zaznamenala někdy uprostřed léta a od té doby se toto platidlo stále propadá. Nahrazeno je máslem. My jsme tento trend zachytili naštěstí včas a státní rezervy, které jsme drželi v plastových víčkách, postupně měníme za máslo,“ vysvětlil makroekonom Vojtěch Drobný, předseda finanční rady České národní banky.

A nejsou to jen bankovní instituce, které začínají na vývoj masivně reagovat. Spekulanti s plastovými víčky v současné době na burzách másla houfně nakupují máslo a téměř v panice narychlo mění své portfolio. Odborníci radí lidem, aby se plastových víček co nejrychleji zbavili a nakoupili spoustu másla.

„Máslo půjde ještě nahoru. To je jasné. Ta nejvhodnější doba na nákup másla je sice pryč, ale pořád se na tom dá ještě vydělat,“ zdůrazňuje Vlastimil Vondroušek, ekonomický expert z ekonomické fakulty Karlovy univerzity.

Na tento trend samozřejmě reagují i samotné nemocné děti. Některé z nich odmítají přijímat plastová víčka a přednost dávají raději máslu.

„Tady Petřík je těžce nemocný. Lidé mu poslali už 450 kg plastových víček. Máme je všude po bytě. Petřík si s nimi hraje. Jeho nemoc se sice nezlepšila, ale alespoň máme děsně moc víček. Teď je však všechno jinak. Víčka ztrácejí hodnotu. Petřík je pořád nemocný a my se potřebujeme pohnout z místa. Z toho důvodu jsme museli odmítnout další várku víček a místo toho přijímáme už jen příspěvky ve formě másla. To jde nahoru. Věřím, že díky máslu se nám Petřík brzy uzdraví,“ vysvětlovala paní Dagmar Otvová, matka malého nemocného Petříka.

„Já víčka už nesbírám. Ten kurz je hrozný. Šlo to děsně moc dolů, to se dneska už nevyplatí. Místo toho jsem začal sbírat máslo. Posílám ho nemocné malé Anežce. Je to smutný svět, kde stát platí imigrantům miliardy, aby si tu mohli stavět mešity, a na nemocné děti musíme sbírat máslo,“ povzdechl si Jindřich Vondra, který zrovna nesl na poštu sto kostek másla, které hodlá poslat nemocné Anežce.

„V současné době není prostor pro nějakou paniku. Situace není rozhodně krizová. Ano, víčka šla dolů, ale to neznamená, že za půl roku se trend nemůže změnit. My jsme samozřejmě ochotni měnit víčka za máslo, ale jen do konce listopadu. Potom budou muset naši ekonomičtí experti situaci vyhodnotit a uvidíme, co bude dál. Já věřím tomu, že víčka ustojí i módní trend másla. Víčka jsou věčná,“ mírní paniku na finančních trzích pan Ing. Evžen Baryčka, předseda investičního fondu Plastová víčka, který je jeden ze tří největších hráčů na trhu s plastovými víčky.

Je těžké posoudit, jak se situace vyvine, nicméně už teď je jasné, že lidé přestávají plastovým víčkám důvěřovat a raději investují do másla. Je potřeba si ale uvědomit, že kurz másla nemůže růst do nekonečna. Někteří odborníci skepticky tvrdí, že máslo je jen nafouknutá bublina, která až splaskne, přijde mnoho lidí o peníze a nemocných dětí o život. Je možné, že se stane, že budeme za pár let sbírat plastová víčka na lidi, co kvůli špatným investicím do másla přišli nakonec i o střechu nad hlavou.

A TADY máte 4 tipy, na co ještě můžeme sbírat plastová víčka.

Podobné články

Doporučujeme

Další články