Pravda bolí
V následujících případech nicméně bolí ty nesprávné. Zahraničních zpravodajů, kteří vyrazili do válečné vřavy přinášet zprávy z pekla a které to stálo život, je bezpočet a je jich škoda, bohužel se tohle dá označit za nutné riziko povolání.
Představte si ale, že se rozhodnete vnést světlo do nekalých korupčních a mocenských bojů a výsledkem je, že vás odpraví, klidně u vás doma v obýváku a včetně vašich blízkých. Jeden by řekl, že doby, kdy si mafiáni vykračovali po ulicích a stříleli nepohodlné, jsou dávno pryč, pravda je nicméně jinde. Od začátku roku 2017 zemřelo už šest evropských novinářů. A proč? Protože se rozhodli prošetřit něco, co se zkoumat neodvážil nikdo jiný.
1. Viktoria Marinov
Nejčerstvější případ. Viktoria Marinov byla bulharská investigativní novinářka, moderátorka a ředitelka regionální televize TVN. Bylo jí třicet a měla malé dítě. Ve své poslední reportáži se věnovala zneužívání veřejných peněz, konkrétně kauze firmy GP, která měla tunelovat fondy EU. Marinov našli mrtvou a před smrtí znásilněnou v sobotu na břehu Dunaje. A i když policie zatím nemá důkaz, že brutální vražda souvisí s reportérčinou prací, víte, jak to je - náhody neexistují.
2. Ján Kuciak
Případ, který otřásl našimi slovenskými sousedy ale i Českem a věnovala se mu také evropská média. Mladého novináře Kuciaka našli zastřeleného u něj doma, a to i s jeho snoubenkou. Před smrtí pracoval na textu o vazbách slovenských politiků na italskou mafii, ještě předtím ale psal o kontroverzním podnikateli Mariánu Kočnerovi. Ten má podle nejnovějšího posunu v případu být také tím, kdo si vraždu investigativce objednal.
3. Daphne Galizia
Daphne Caruana Galizia byla maltská investigativní novinářka, která se nebála jít do ničeho. Jako antikorupční aktivistka se šťourala v politických záležitostech Malty, řada jejích textů vycházela z Panama Papers, ale šťourala i do propojení online hazardu a maltské mafie. To vše jí vydobilo mezinárodní věhlas a ačkoliv si během let vyslechla řadu výhrůžek, nikdy se nevzdala. A v říjnu 2017 se jí to vymstilo. Galizia zemřela poté, co do jejího auta někdo nainstaloval výbušninu. K soudu se dostali tři muži, všichni ale byli shledáni nevinnými.
4. Dmitrij Popkov
V Rusku je to těžké. Pokud nejste přímo Vladimír Putin, nemůžete si být jisti vůbec ničím, ani tím, že někdo nepřijde a nenasolí do vás 5 kulek. To se v květnu 2017 stalo Dmitriji Popkovi. Šéfredaktor listu Ton-M psal tak, jak se to v Rusku nenosí - opozičně. Ostatně to bylo i heslem novin; píšeme o tom, o čme jiní mlčí. Jeho redakci neustále zkoumaly ruské úřady a čelila také několika žalobám, to vše kvůli textům o korupci. Popkovo tělo našli na dvoře za jeho vlastním domem.
5. Nikolaj Andruščenko
Jen asi měsíc před Popkovem to slíznul jiný ruský opoziční novinář a velký kritik Putina. Původním vzděláním fyzik Nikolaj Andruščenko se v textech zabýval kriminalitou ve své vlasti a lidskými právy. Byl spoluzakladatelem a jedním z vedoucích redaktorů novin Novyj Petěrburg. Jedné noci ho přepadla banda neznámých útočníků a surově ho zbili. Andruščenko zemřel na následky zranění o šest týdnů později, bylo mu 73 let.
6. Kim Wall
Kim Wall stojí trochu stranou ostatních jmen na seznamu, její smrt ale není o nic méně podstatná. Jako novinářka na volné noze se švédská autorka vydala na miniponorku Petera Madsena. Ten stroj sám sestavil a Wall doufala, že jí dánský vynálezce poskytne exkluzivní rozhovor. Z plavidla už se ale nevrátila. Ponorka vyslala záchranný signál a potopila se. Madsena z vody vylovili, ženu ne. Majitel stroje vypověděl, že se novinářka během tragédie dostala z ponorky ven a tím pádem se zřejmě utopila. V následujících dnech ale vyšetřovatelé vylovili její tělo - po kouskách. Madsen byl obviněn z vraždy Wall a odsouzen k doživotnímu trestu.
A tady si přečtěte něco víc o historii organizovaného zločinu na Slovensku.