Kuciakův poslední článek: zavražděný novinář pracoval na textu o propojení italské mafie a slovenských politiků – G.cz
Vyhledávání

Kuciakův poslední článek: zavražděný novinář pracoval na textu o propojení italské mafie a slovenských politiků

+ DALŠÍ 1 FOTKA

Vražda novináře Jána Kuciaka (27) bude ještě notnou chvíli rezonovat ve slovenské i české společnosti. Šéfredaktor webu Aktuality.sk, pro který Kuciak psal, se navzdory tragické události rozhodl co nejdříve zveřejnit poslední článek, na kterém redaktor pracoval. Točí se kolem propojení italských mafiánů s poradkyní premiéra Fica Máriou Troškovou.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 27.2.2018, 13:08

Italské praktiky

Místo ustrašeného mlčení pokračování v odkazu. Šéfredaktor portálu Aktuality.sk Peter Bardy plánuje vydat text, na kterém zavražděný novinář Ján Kuciak pracoval těsně před smrtí. Článek pojednává o vazbách italské mafie na slovenské politiky, konkrétně na stranu Smer a premiéra země Roberta Fica.

Kuciak se věnoval Ficově poradkyni Márii Troškové. Ta má podle novinářů vazby na podnikatele spjaté s nejmocnější italskou mafií označovanou jako ´Ndrangheta. Trošková měla před lety pracovat pro slovenského podnikatele italského původu, který se mimo jiné věnoval solárním elektrárnám. Tento popis sedí na jistého Antonina Vadalu a člověk stejného jména a data narození se objevuje i ve spisech italských policejních orgánů, píše Sme.

Trošková s Vadalou se sblížili natolik, že spolu začali podnikat, založili firmu Gia Management. Po čase Trošková ze společnosti odešla a stala se asistentkou poslance Viliama Jasaňa. Pak už zamířila přímo k Ficovi. Týden před smrtí si Kuciak zároveň psal s novinářem na volné noze Tomem Nicholsonem, který v rozhovoru pro Dennik N potvrdil, že se s kolegou bavili o působení italské mafie na Slovensku.

Sedmadvacetiletého Jána Kuciaka o víkendu zastřelili i s přítelkyní u nich doma v obci Velká Mača. Za předčasnou smrtí mladého páru podle dohadů stojí právě Kuciakova práce. Investigativní novinář se dlouhodobě zabýval ošemetnými tématy, kupříkladu rýpal do vlivných slovenských podnikatelů kvůli daňovým podvodům. Tentokrát zřejmě nešťouchnul do vosího, ale rovnou do sršního hnízda.

A tady čtěte příběh "největšího mafiána", Al Caponeho.

Podobné články

Doporučujeme

Další články