fb pixel Muž, který chtěl Markízu: kdo je Marián Kočner, který měl objednat vraždu novináře Kuciaka? – G.cz
Vyhledávání

Muž, který chtěl Markízu: kdo je Marián Kočner, který měl objednat vraždu novináře Kuciaka?

Jan Kuciak před smrtí pracoval na textu o propojení italské mafie a slovenských politiků. + DALŠÍ 1 FOTKA

Kauza vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně se hýbe. Jeden ze čtyř obviněných označil za zadavatele vraždy Mariána Kočnera, kontroverzního podnikatele, jehož jméno figuruje na seznamu slovenských mafiánů. Důvodů chtít Kuciakovu smrt měl víc než dost. Co je vlastně zač?

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 4.10.2018, 09:39

Smrt novináře

V únoru 2018 Slovensko, Česko, ale i zbytek Evropy šokovala úkladná vražda slovenského novináře Jána Kuciaka, kterého někdo zastřelil spolu s jeho přítelkyní v jejich domě. Vzhledem k povaze Kuciakových investigativních textů a tomu, že naši země našich bratří je důmyslně protkána mafiánskou sítí, bylo hned jasné, odkud ten děsivý vítr vane. Opravdu se ještě dnes, dlouho po divokých devadesátkách, děje to, že někdo velmi veřejně nechá zabít nepohodlného novináře? Evidentně ano.

Uteklo několik měsíců a policie má čtyři obviněné. Jeden z nich, podle Denníku N to byl Zoltán Andrusko, nyní ukázal na muže, který si měl celou vraždu objednat. Podle slovenských médií byl zadavatelem kontroverzní podnikatel Marián Kočner. Důvodů chtít novinářovu smrt měl víc než dost - byl to právě Kuciak, kdo psal o podezřelých transakcích Kočnerových firem. Vloni dokonce Kočner Kuciakovi telefonicky vyhrožoval a radil mu, ať přestane šťourat do jeho záležitostí, nebo začne zase Kočner "šťourat" do něj a jeho rodiny. Kuciak podal trestní oznámení, ale policie to smetla ze stolu.

Puč na Markíze

Co je teto pán vlastně zač? Hodí se zmínit, že jeho jméno se má skvít na seznamu známých mafiánů, který údajně vypracovali slovenští kriminalisté. Podnikatel je od konce června 2018 ve vazbě kvůli obvinění z falšování směnek v hodnotě cca 70 milionů eur (to je asi 1,8 miliard českých korun). V tom má být namočený i bývalý slovenský ministr hospodářství a bývalý šéf televize Markíza Pavol Rusko. Právě díky slovenské soukromé televizi se Kočner dostal do povědomí veřejnosti už na konci 90. let. V sprnu 1998 naběhl podnikatel se soudním příkazem do centrály Markízy a dožadoval se převzetí moci nad televizí.

Když s Ruskem nic nevyjednali, povolal Kočner najatou ochranku (v roce 2006 Kočner v jednom rozhovoru připustil, že to byli lidé mafiánského bosse Petera Čongrádyho), vyházel lidi na vysokých postech a kanceláře Markízy regulérně okupoval. Vzhledem k tomu, že to probíhalo asi 10 dní před parlamentními volbami a Markíza byla tehdy považována za hlavní TV kanál stojící v opozici k tehdejší Mečiarově vládě, Slováci tenhle puč považovali za útok na svobodu tisku. Tisíce lidí se nahrnuly před budovu televize, aby vyjádřily nesouhlas. Kočner a jeho armáda goril to vzdali po dvou dnech.

A tady se podívejte na nejmocnější klany slovenské mafie, které fungovaly v 90. letech.

Podobné články

Doporučujeme

Další články