Předvolební souboje
S nadcházejícími volbami se do světa informací promítají ta nejrůznější témata a ty nejpalčivější otázky. Jak to bude s důchodovou reformou? Jak si poradit s deficitem státního rozpočtu? Bude se i nadále zdražovat bydlení? Jak se strany postaví k ekologickým a morálním tématům, která často rozdělují společnost? Otázek je mnoho a jedna je záludnější než druhá.
Všechny strany o sobě tvrdí, že mají „jasný program“ a všechno „mají jasně napsané v programu“, málokdy to je ale opravdu tak jasné, jak tvrdí. Nejzábavnější jsou pak situace, kdy má strana či hnutí něco v programu, čelní představitel strany danou informaci potvrdí, aby ji vzápětí jiný čelní představitel dementoval a rozporoval – například na twitteru, kde jsou podobné výkyvy denním chlebem.
Předvolební handrkování navíc nabízí voličům opravdu širokou paletu vzájemných soubojů. Ten nejviditelnější asi probíhá mezi hnutím ANO premiéra Andreje Babiše a všemi ostatními. Tím to ale nekončí. Pravicové strany se snaží „konečně se zbavit“ komunistů, SPD vytrvale bojuje s uprchlíky, sociální demokracie nejvíc bojuje sama se sebou – tedy s výjimkou Maláčové a Stropnického – ti bojují s kapitalismem.
Jedním z hlavních probíhajících soubojů je ovšem také ten, který probíhá vzájemně mezi koalicemi. Ačkoli obě koalice mají poměrně podobný cíl, tedy konečně vystrnadit Andreje Babiše a dostat se k vládním křeslům, je mezi nimi velice zřetelné jakési napětí. Vlastně se přetahují o to, kdo bude novým králem, až bude král mrtev.
Většinou se jedná o nevinné a drobné hádky či diskuze, kde se obě strany vzájemně pošťuchují a snaží se voličům dokázat, která z koalic že je vlastně tou horší a nebezpečnější. V posledních dnech se ovšem do éteru dostalo opravdu „zapovězené“, přesto životně důležité téma. Otázka, která může vše obrátit vzhůru nohama. PATŘÍ ANANAS NA PIZZU?
Patří ananas na pizzu, nebo ne?
Ano, pizza hawai se může jevit jako naprosto bizarní téma, mohlo by se zdát, že nám jde snad jen o politickou satiru. Přesto bylo opravdu lídry dvou nejsilnějších koalic toto téma zmíněno. Ivan Bartoš z koalice Pirátů a Starostů řekl, že ananas na pizzu patří. Ovoce na pizze, Itálie a hawai… zní to jako nesmysl, ale budiž. Ivan Bartoš se projevil jako liberál a sebevědomě rozboural představu o tradiční italské pizze.
„Žádám ještě vyjádření Petra Fialy, podle toho se rozhodnu, koho volit,“ napsal jeden z uživatelů twitteru. „Ivan se stal nevolitelným. Petr by se měl zastat tradičních hodnot – pizzy bez ananasu,“ reagoval druhý uživatel. A Petr Fiala neváhal – opravdu se tradičních hodnot zastal: „Já bych si pizzu s ananasem nikdy, nikdy, nedal!“
Petr Fiala se v tu chvíli zachoval jako opravdový lídr konzervativní strany. Často je probírána Fialova „slabost“ či „nerozhodnost“, tady šel ale sebevědomě a statečně s kůží na trh. K Petru Fialovi se přidala i jeho kolegyně z koalice SPOLU, lídryně TOP 09, Markéta Pekarová Adamová. „Pizza a ananas mi osobně dohromady nejdou. Ale svoboda je na prvním místě – ať si každý dává na pizzu, co chce.“ Její přístup už byl poněkud opatrnější, Pekarová Adamová nezapomněla klást důraz na svobodu volby, a to i v tak ožehavém tématu jako je ananas na pizze. Zároveň však podpořila koaliční „dogma“, tedy že jí jednoduše ananas k pizze prostě nepasuje.
Reakce na diskuzi o ovoci na pizze byly různé. „Máte můj hlas,“ reagoval jeden z voličů na odpověď Pekarové Adamové. „Tak tím pro mě SPOLU skončilo,“ oponoval jiný uživatel. Je vidět, že otázka ananasu na pizze stále nebyla dořešena a stále se jedná o téma „na ostří nože“. Pravdou je, že se jedná o tematiku, která dost možná rozhodne volby. Záleží, jak se k tomuto „kulinářskému barbarství“ či „novým exotickým chutím“ postaví také další strany. Těžko totiž spoléhat na to, že na tak důležité téma mysleli ve svých „jasných programech“.
Postoje dalších politických subjektů
Vzhledem k tomu, že se další strany pravděpodobně budou bát vyjádřit, aby proti sobě nepoštvaly další voliče, nabízíme několik možných scénářů. Premiér Andrej Babiš bude standardně balancovat někde na pomezí. „Tradiční českou pizzu si vzíť nědáme,“ prohlásí na svém facebooku. V „Čau lidi“ se ale o pár dní později vyjádří následovně: „My chceme ty ananase zpět na pizze. A já tam byl v tom Bruselu a řekl jsem jim to.“
Zato SPD se postaví k pizze hawai čelem. „Hnutí SPD říká jasné NE ananasu na pizze, my už dlouhodobě prosazujeme tradiční českou pizzu, tak jak ji ještě dělávaly naše babičky.“ Dle Tomia Okamury navíc diktát z Bruselu brzy pizzu s ananasem nakáže všem členským státům povinně. Jediné řešení bude spatřovat v Czexitu. ČSSD bude prosazovat pizzu s ananasem pouze pro seniory a matky samoživitelky. Zásadně se ohradí také proti zprivatizování všech pizzerií v Česku. Robert Šlachta z hnutí Přísaha deklaruje, že se zaměří hlavně na prošetření všech pizzových zakázek z posledních dvou let. KSČM s ananasem na pizze bude souhlasit, nicméně vzhledem k tomu, že bude ananas nedostatkovým zbožím, na které se budou čekat dlouhé fronty, pizzu pro jistotu zakáže. A nesmí chybět ani poslanec Lubomír Volný, jenž pizzu s ananasem považuje za genovou terapii a nedoporučuje její konzumaci bez nasazené alobalové čepičky a dostatku vitaminu D.
Otázka je to opravdu ožehavá… postoje, přístupy a ideologie se různí, volby se blíží, voliči jsou nerozhodní a politici panikaří. Patří tedy ananas na pizzu, nebo ne? Tyto a další otázky se pokusil od Ivana Bartoše zjistit Johnny Machette, který se rozhodl před volbami vyzpovídat předsedy stran po svém. Jako prvního si vybral předsedu Pirátů. Toho se zeptal na záludné otázky, které by mohli zajímat současnou generaci. Kromě některých bodů volebního programu se v patnáctiminutovém videu optal například na to, kdo mu spravuje sociální sítě nebo, jestli ví, kolik v obchodě stojí dvoulitrová petka Bráníku.