fb pixel Parazit je nejlepší film roku 2019! "Dnes budu pít až do rána," řekl jeho režisér. Domů si veze čtyři Oscary – G.cz
Vyhledávání

Parazit je nejlepší film roku 2019! "Dnes budu pít až do rána," řekl jeho režisér. Domů si veze čtyři Oscary

+ DALŠÍCH 9 FOTEK + DALŠÍCH 10 FOTEK

Parazit, oceňovaný jihokorejský snímek, se stal nejlepším filmem roku 2019, rozhodně podle Americké filmové akademie. Ta už po 92. rozdala své prestižní Oscary výjimečným kinematografickým počinům, které v uplynulých 12 měsících potěšily naše oči. My jsme tu parádu sledovali a přinášíme vám výsledky tohoto klání.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 10.2.2020, 05:30

A vítězem se stává...

Vítáme všechny, kdo se každý rok touhle dobou navléknou do smokingů a večerních rób, aby se potkali a šli zase domů! Nejprestižnější setkání nejslavnějších lidí planety alias Ceny Americké filmové akademie aka Oscaři mají pro letošek splněno! Ačkoliv tentokrát se to v losangelském Dolby Theatre obešlo bez pádů a spletených obálek, gala večer toho jako každý rok mnoho dal i vzal. Vzal především naše iluzorní představy o tom, že filmové ceny ještě mohou být zábavné, obzvlášť, když nemají pořádného (nebo žádného) moderátora.

Ale nyní k tomu, proč jste si otevřeli tento článek - k výsledkům! Nejlepším filmem roku 2019 se stal Parazit režiséra Džun-ho Pona. Velké, ale příjemné překvapení znamená zároveň zásadní historický moment, protože se jedná o vůbec první cizojazyčný snímek, který sošku v té nejhlavnější z hlavních kategoriíí získal. Tvůrci snímku si domů odvezou také sošku pro nejlepšího režiséra, pro nejlepší cizojazyčný film a nejlepší původní scénář. Jak řekl sám režisér, tady bude dnes někdo pít až do rána!

Výtečná jihokorejská černá tragikomedie (nebo snad groteska s hororovým? Sociální drama/thriller? U Parazita nevíte a v tom je jeho krása!) je tak jednoznačným vítězem večera, a to zcela právem. Dokázala přitáhnout zraky celého světa k nedoceněné východoasijské kinematografii a zároveň upozornit na třídní problémy tamní společnosti.

Nejlepší hercem v hlavní roli je Joaquin Phoenix za ztvárnění Arthura Flecka/Jokera. Za svůj výkon byl herec oceněn již Zlatým glóbem a cenou BAFTA. Ani nejlepší herečka nepřekvapila - stala se jí Renée Zellweger za dechberoucí ztvárnění Judy Garland v životopisném snímku Judy. Nejlepším hercem ve vedlejší roli se stal Brad Pitt za part kaskadéra Cliffa Bootha v Tarantinově Tenkrát v Hollywoodu. A coby nejlepší herečku ve vedlejší roli Akademie vybrala výbornou Lauru Dern jako rozvodovou právničku ve snímku Manželská historie.

Ale abychom to příliš neprodlužovali; kompletní seznam výsledků si můžete pročíst tady...

Nejlepší film: Parazit
Nejlepší režie: Džun-ho Pon za Parazita
Nejlepší herec v hlavní roli: Joaquin Phoenix za Jokera
Nejlepší herečka v hlavní roli: Renée Zellweger za Judy
Nejlepší herec ve vedlejší roli: Brad Pitt v Tenkrát v Hollywoodu
Nejlepší herečka ve vedlejší roli: Laura Dern v Manželské historii
Nejlepší původní scénář: Džun-ho Pon za Parazita
Nejlepší adaptovaný scénář: Taika Waititi za Králíčka Jojo
Nejlepší krátký hraný film: The Neighbors' Window (Sousedovic okno)
Nejlepší ​cizojazyčný film: Parazit
Nejlepší animovaný film: Toy Story 4
Nejlepší krátký animovaný film: Hair Love
Nejlepší dokument: American Factory (Americká fabrika)
Nejlepší krátký dokument: Learning to Skateboard in a Warzone (If You're a Girl)
Nejlepší kamera: 1917
Nejlepší střih: Le Mans '66
Nejlepší výprava a dekorace: Tenkrát v Hollywoodu
Nejlepší kostýmy: Malé ženy
Nejlepší masky: Bombshell
Nejlepší skladatel(ka): Hildur Godnadottir za Jokera
Nejlepší filmová píseň: (I'm Gonna) Love Me Again z Rocketmana
Nejlepší zvuk: Le Mans '66
Nejlepší zvukové efekty: 1917
Nejlepší vizuální efekty: 1917

Všechny filmy nominované v hlavní kategorii, snad kromě 1917, který má v Česku premiéru až 27. února, jste mohli nebo ještě můžete vidět i v našich kinech. U většiny z nich to doporučujeme, stojí za to. Parazita navíc můžete nyní vyzkoušet i v černobílé verzi.

Podobné články

Doporučujeme

Další články