Paradox kandidáta na ministra financí Pilného: Kývl na nabídku, kterou nejprve odmítl, a Babišovo ANO ho nechce na kandidátce – G.cz
Vyhledávání

Paradox kandidáta na ministra financí Pilného: Kývl na nabídku, kterou nejprve odmítl, a Babišovo ANO ho nechce na kandidátce

Poslanec Pilný ještě včera odmítal, že by přijal nabídku na ministerské křeslo. Dnes už vymýšlí, co by v úřadě chtěl udělat.
Zdroj: Profimedia.cz

Šaráda s hledáním nového ministra financí pokračuje. Po neúspěchu s návrhem dosavadní náměstkyně Aleny Schillerové přišel předseda hnutí ANO ANdrej Babiš s novým kandidátem na svého nástupce, poslancem hnutí ANO Ivanem Pilným. Situace je to poněkud paradoxní, ještě před pár dny Pilný prohlašoval, že by podobnou nabídku odmítl, a jakkoliv na něj hnutí ANO momentálně vstází všechno, na podzimní kandidátce do sněmovních voleb je nežádoucí.

Jan Palička
Jan Palička 18.5.2017, 08:55

Druhým týdnem probíhající vládní krize místy připomíná absurdní divadelní hru, v níž se bez většího smyslu míhá nespočet postav, v nichž je velmi složité se vyznat. Novou postavou v této politické šarádě se momenátlně stal poslanec hnutí ANO Ivan Pilný. Ten se stal již několikátým kandidátem na nahrazení Andreje Babiše na postu ministra financí.

Původní plán s dosazením náměstkyně Aleny Schillerové na své místo Babišovi nevyšel. Premiéru Sobotkovi se z pochopitelných důvodů nepozdávalo, že kandidátka prezentovaná jako odbornice nezávislá na hnutí ANO a Babišově Agrofertu sice sama žádné vazby na tyto subjekty nemá, ale její dcera je vlivnou brněnskou radní v barvách hnutí a její manžel pak patří mezi největší Babišovy sponzory.

Babiš tak přišel s novým kandidátem Pilným, což nikdo příliš neočekával, nejspíše ani sám Pilný. Jak jinak si totiž vysvětlit skutečnost, že když se Pilného na otázku možné nominace zeptali redaktoři serveru Aktuálně.cz pouhý den předtím, než ho Babiš začal prezentovat jako nového kandidáta, odpověděl jim Pilný, že o žádné nominaci neví a kdyby za ním s touto nabídkou Babiš přišel, odmítne.

Pilný v rozhovoru dokonce řekl, že ministerstvo financí je mimo jeho odbornost a čemu nerozumí, to nedělá. Střízlivý pohled na věc během dvaceti čtyř hodin vystřídalo nadšení, s nímž Pilný do médií odpovídá, jak se na vedení ministerstva těší a co vše by chtěl stihnout do voleb. Je pravda, že jen hlupák nemění své názory, ale měnit je o 180 stupňů během jediného dne, to už je poněkud nestandardní.

Druhou zajímavostí v Pilného nominaci na to stát se náhradníkem za Babiše je i fakt, že zatímco nyní je pro hnutí ANO černým koněm, do kterého je vkládána veškerá důvěra, v nadcházejích podzimních volbách se takové přízni hnutí netěší. Patří k těm poslancům, u nichž hnutí neplánuje je opětovně zařadit na přední místa kandidátek. Ve svém domovském kraji Pilný dokonce nedostal vůbec žádnou stranickou nominaci a tak i sám prohlásil, že z politiky odejde.

Vládní krize tak ukazuje, jak paradoxní dokáže česká politika být. Jeden den vás vaše strana nechce a vy sám byste jakoukoliv nominaci kamkoliv odmítl, a druhý den jste vyhlášen za pomalu nejdůvěryhodnější stranickou tvář, všichni vám fandí a jste nadšený z toho, že byste se měli stát ministrem. Co dalšího přinese střet Sobotky s Babišem? A může to vůbec být ještě bizarnější?

Tady se dočtete více o tom, proč to Babišovi s nominací náměstkyně Schillerové nevyšlo.

Podobné články

Doporučujeme

Další články