Padají první sankce za volební kampaně. Pokuta hrozí i Andreji Babišovi za jeho knihu – G.cz
Vyhledávání

Padají první sankce za volební kampaně. Pokuta hrozí i Andreji Babišovi za jeho knihu

Andrej Babiš se svou knížkou. Ta ho nyní možná dostane do maléru.
Zdroj: Profimedia.cz

Na předvolební kampaně letos poprvé dohlíží nově zřízený Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Měsíc před otevřením volebních místností začaly padat první sankce za nedodržení pravidel stanovených pro vedení kampaně. První pokutu dostala ODA, finanční postih ale hrozí i hnutí ANO Andreje Babiše. Důvodem je jeho kniha O čem sním, když náhodou spím.

Jan Palička
Jan Palička 20.9.2017, 14:29

Přesně za měsíc se otevřou po celém Česku volební místnosti a zamíříme k urnám zvolit si na čtyři roky nové reprezentanty do Poslanecké sněmovny. Pro kandidující politické strany budou letošní sněmovní volby jiné v tom, že nad nimi bude poprvé dohlížet nově zřízený Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí.

Úřad kromě vlastního hospodaření a dodržování stanovených finančních limitů navíc ještě dohlíží na to, zda kampaň jednotlivých stran a politiků splňuje zákonné náležitosti. Jednou z těchto náležitostí je mimo jiné i to, že každý předvolební plakát, leták, billboard nebo jakýkoliv jiný grafický, textový či audiovizuální materiál musí mít zřetelně vyznačené údaje o zadavateli a zpracovateli daného materiálu.

Právě neoznačení předvolebních materiálů údaji o zadavateli a zpracovateli je důvodem prvních pokut, které úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí před volbami politickým stranám udělil. Jako první musí pokutu ve výši 19 tisíc korun zaplatit Občanská demokratická aliance. Proti udělené pokutě se sice ODA odvolala formou správní žaloby, ta ale nemá odkladný účinek a tak se platbě nevyhne.

Vysoká pokuta hrozí i hnutí ANO Andreje Babiše. Důvodem, proč bylo proti hnutí ANO již zahájeno správní řízení, je kniha předsedy Babiše O čem sním, když náhodou spím. Publikaci Babiš rozdává na předvolebních mítincích a ač ji považuje spíše za předání svých myšlenek občanům, z pohledu zákona se jedná o předvolební materiál a vztahují se na ni stejná pravidla jako na ostatní volební brožurky. Babišovy knihy vydané v prvních dvou nákladech ale nebyly opatřené údaji o zadavateli a zpracovateli.

Pochybení se týká prvních zhruba 30 tisíc výtisků Babišovy knihy z celkem 300 tisíc vydaných výtisků, přičemž následující náklady již byly potřebnými údaji opatřeny. I tak ale hnutí ANO hrozí pokuta ve výši až 100 tisíc korun. Hnutí s úřadem komunikuje a věří v to, že se správní řízení ukončí bez sankce. Nicméně pravidla musí platit pro všechny stejně a i kdyby ANO dostalo maximální možnou pokutu, což není pravděpodobné, v celkovém objemu financí vynaložených na kampaň by se jednalo o poměrně zanedbatelnou částku a ponaučení do budoucna, byť trochu dražší.

Tady se podívejte na kampaň Pirátů s vězeňským autobusem, která sice nedostala pokutu, ale zažalovala ji Jana Nečasová.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu