fb pixel Osud skotské královny Marie Stuartovny: V rozhodující bitvě ji porazil bratr, Alžběta I. jí nechala za zradu setnout hlavu – G.cz
Vyhledávání

Osud skotské královny Marie Stuartovny: V rozhodující bitvě ji porazil bratr, Alžběta I. jí nechala za zradu setnout hlavu

Zdroj: Neznámý autor - Blairs Museum - The Museum of Scotland's Catholic Heritage., Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3686266

Psal se 13. květen roku 1568, když byla v bitvě u Langside vojska skotské královny Marie poražena konfederací skotských protestantů pod vedením Jamese Stewarta z Moray, bratra Marie Stuartovny a regenta skotského krále Jakuba VI.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 13.5.2023, 12:19

Francouzský dvůr

V roce 1542, když bylo Marii Stuartovně pouhých šest dní, nastoupila na skotský trůn jako královna po smrti svého otce, krále Jakuba V. Jejím prastrýcem byl Jindřich VIII., anglický král z rodu Tudorovců. Mariina matka poslala svou dceru na výchovu na francouzský dvůr a Marie se zde v roce 1558 provdala za francouzského dauphina (následníka trůnu), jenž se v roce 1559 stal francouzským králem Františkem II., avšak hned v roce 1560 zemřel.

Po Františkově smrti se Marie vrátila do Skotska, aby se ujala své role panovnice země. V roce 1565 se provdala za svého anglického bratrance Jindřicha Stuarta, lorda Darnleyho, dalšího Tudora, což posílilo její nárok na anglický trůn a rozzlobilo královnu Alžbětu.

Mrtvý manžel

V roce 1567 byl lord Darnley záhadně zabit při výbuchu v Kirk o' Field a hlavním podezřelým byl Mariin milenec James Hepburn, hrabě z Bothwellu. Ačkoli byl Hepburn zproštěn obvinění, jeho sňatek s Marií v témže roce rozzuřil šlechtu a Marie byla nucena abdikovat ve prospěch svého syna Jakuba VI. Ten se ujal vlády 24. července 1967.

V roce 1568 se Marii Stuartovně podařilo uprchnout ze zajetí a shromáždit značnou armádu, byla však svým bratrem a zároveň regentem svého syna, Jamesem Stewartem z Moray, poražena v bitvě u Langside. Během bitvy, která se odehrála na jižním předměstí Glasgow, jezdecký útok doslova rozdrtil šest tisíc Mariiných vojáků, kteří poté ve strachu a zmatku z bojiště uprchli.

Poprava

O tři dny později Marii Stuartovně nezbývalo nic jiného než znovu utéct, tentokrát do anglického Cumberlandu, kde hledala ochranu u královny Alžběty I. Královna Alžběta I. Marii zpočátku vítala, ale brzy byla nucena dát sestřenici do domácího vězení, a to poté, co se Marie stala středem nejrůznějších spiknutí s cílem svrhnout právě Alžbětu.

V roce 1586 pak bylo odhaleno velké katolické spiknutí s cílem zavraždit Alžbětu a Marie byla postavena před soud, usvědčena ze spoluviny a odsouzena k trestu smrti. Dne 8. února roku 1587 tak byla Marie Stuartovna, královna skotská, za zradu popravena setnutím hlavy na hradě Fotheringhay v Anglii.

Dle zápisů z popravy kat Marii sťal až na třetí pokus a když chtěl její hlavu chytit za vlasy a zvednout před lidi, jak bylo zvykem, spadla mu na zem, neboť Marie Stuartovna měla již v té době nakrátko ostříhané silně šedivé vlasy. Její syn, skotský král Jakub VI., popravu své matky s klidem přijal a po smrti královny Alžběty v roce 1603 se stal Jakubem I., králem Anglie, Skotska a Irska.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články