fb pixel
Vyhledávání

Osud Českého Malína na Ukrajině: Nacisté bezdůvodně vyvraždili stovky Čechů

Památník českým rodinám z vesnice Český Malín Český Malín se dnes rozkládá na území Ukrajiny. Památník obětem, který se nachází v Novém Malíně. + DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

I když naše historie nejčastěji zmiňuje, že nacisté za druhé světové války vypálili Ležáky a Lidice, tak bychom neměli zapomínat i na další vesnice, které tehdy lehly popelem. Před 79 lety napochodovalo 1 500 německých vojáků do vesnice Český Malín na Ukrajině, kde zavraždili skoro 400 obyvatel. Většina z nich pocházela z České republiky. Kdo se pokusil utéct, byl nemilosrdně popraven.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 14.7.2022, 15:54

Masakr českých osadníků na Ukrajině

Věděli jste, že v polovině 19. století vznikla na Ukrajině česká obec Český Malín, kterou osídlili lidé z Loun, Žatce a Rakovníku? V 60. letech předminulého století je totiž dokázala zlákat ruská carská vláda tím, že jim nabídla volnou půdu za „pár korun“. K levné půdě se vázala i práva k zakládání podniků, vlastní samosprávy, školství, volné náboženství, osvobození od vojenské povinnosti a daňová svoboda na 20 let. Pro mnoho Čechů se obec Český Malín v ukrajinské Volyni mohla jevit jako ráj na zemi. Proto se 20 českých rodin z Loun, Žatce a Rakovníka rozhodlo v roce 1871 založit obec. Ta se poměrně rychle rozrůstala, životní úroveň postupně rostla a díky využití moderních zemědělských metod se obci dařilo mnohem lépe než okolním obcím. Fungoval zde i hasičský sbor, divadelní spolek, a dokonce zde byla zřízena knihovna.

Vypadalo to, že se z Českého Malína stane bezstarostné místo plné klidu a pohody, jenže pak přišla 1. světová válka, která obec těžce zasáhla. Nejen že byla vážně poškozena, ale po sovětsko-polské válce navíc v roce 1921 připadla do rukou Polska. Nicméně to nijak výrazně neovlivnilo běžný život v Malíně. Obec se za nějaký čas postupně zotavila a následně v ní byla zavedena i elektřina. To opět posunulo obyvatele směrem kupředu, a to ve všech oblastech. V roce 1930 zde dokonce byla zavedena družstevní lékárna. Další problémy přišly v druhé polovině 30. let, když se vlivem protičeské propagandy v Polsku rozhodlo o zabrání půdy patřící Čechům a o likvidaci českého školství v obci.

Po okupaci Polska nacistickým Německem v září roku 1939 připadla tato oblast na základě dohody s Molotov-Ribbentrop bývalému Sovětskému svazu. Ovšem jen do doby než Německo vyhlásilo válku USSR. Od té doby se celá ukrajinská Volyň stala okupovaným územím Hitlerova Německa. Pro vesnici bylo osudným datum 13. července 1943, když v 7 ráno obklíčilo celou vesnici zhruba 1 500 vojáků z německé armády. Ti obyvatelům Českého Malína sdělili, že jdou zkontrolovat dokumenty. Následně byli všichni vyhnáni do sousední obce Ukrajinský Malín, kde oddělili ženy, děti a starce od chlapců a mužů. Následně nacisté poslali všechny muže a část žen směrem do veřejných budov, které následně polili hořlavinou a zapálili. Každý, kdo z budovy utekl ven, byl automaticky zastřelen. Totéž udělali i s většinou ostatních obyvatel. Kromě pár upchlíků se zachránili i ti, kteří byli nacisty nuceni hnát kradený dobytek a nosit nakradené majetky z vesnic. Mezi přeživší patřili také lidé, kteří zrovna pracovali na poli nebo odjeli z města na trhy. Celkem se nacistům takto podařilo zavraždit 374 Čechů a 26 Poláků. Ve vedlejší vesnici Ukrajinský Malín zemřelo 132 obyvatel.

A proč se to vůbec celé stalo? Hlavním důvodem byla prý pomsta nacistů a výhrůžka vůči neposlušným banderovcům. Němci totiž tvrdili, že byli právě jimi napadeni.

Ti, kteří přežili, se rozhodli vstoupit do československých vojenských jednotek. Když skončila válka, tak se zbylá hrstka přeživších rozhodla usadit v obci Frankštát na Šumpersku. Tato obec se dva roky po ukončení války přejmenovala na Nový Malín.

Podobné články

Doporučujeme

Další články