Okupace v roce 1939 objektivem válečného fotografa Ladislava Sitenského – G.cz
Vyhledávání

Okupace v roce 1939 objektivem válečného fotografa Ladislava Sitenského

Sníh umí padat vesele i smutně, ale 15. března 1939 nikomu do smíchu nebylo. Byla zima, sněžilo, bylo nám ouzko... První hodiny okupace. Lidem v hlavách proudily černé myšlenky... Co s námi bude? + DALŠÍCH -1 FOTEK

Dnes si připomínáme den, kdy došlo k obsazení českých zemí Německem. Tyto smutné okamžiky zachytil český fotograf Ladislav Sitenský. Podívejte se na jeho jedinečné snímky, jež jsou nasycené tehdejší atmosférou.

Petra Švejstilová
Petra Švejstilová 15.3.2018, 14:10

Dne 15. března 1939 překročily německé jednotky hranice Československa a začaly obsazovat důležité objekty. Za vojenskými jednotkami následovaly oddíly německého represivního aparátu, které okamžitě zahájily činnost. Ve večerních hodinách dorazil do Prahy i říšský kancléř Adolf Hitler, jenž následujícího dne vydal tzv. výnos o zřízení Protektorátu Čechy a Morava.

Tyto smutné chvíle svým aparátem zachytil Ladislav Sitenský (1919 – 2009). Významný český fotograf se zaměřoval hlavně na válečnou tématiku (především čeští letci v Anglii), jeho dalšími stěžejními tématy byla krajina a Praha. Je držitelem mnoha vysokých vojenských vyznamenání a prestižních uměleckých ocenění.

15. 3. roku 1939 se Ladislav Sitenský pohyboval v centru Prahy, kde vyfotografoval unikátní snímky prvních chvil okupace. Soustředil se nejen na davy lidí, ale též na konkrétní osoby. Snažil se o zachycení strachu, nenávisti a bezmoci.

Na galerii jeho atmosférických snímků se podívejte tady...

U historie ještě zůstaneme, tady se můžete podívat jak to vypadá, když černobílým historickým fotografiím dáte novou barvu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články