Okupace v roce 1939 objektivem válečného fotografa Ladislava Sitenského

Dnes si připomínáme den, kdy došlo k obsazení českých zemí Německem. Tyto smutné okamžiky zachytil český fotograf Ladislav Sitenský. Podívejte se na jeho jedinečné snímky, jež jsou nasycené tehdejší atmosférou.

Dne 15. března 1939 překročily německé jednotky hranice Československa a začaly obsazovat důležité objekty. Za vojenskými jednotkami následovaly oddíly německého represivního aparátu, které okamžitě zahájily činnost. Ve večerních hodinách dorazil do Prahy i říšský kancléř Adolf Hitler, jenž následujícího dne vydal tzv. výnos o zřízení Protektorátu Čechy a Morava.

Tyto smutné chvíle svým aparátem zachytil Ladislav Sitenský (1919 – 2009). Významný český fotograf se zaměřoval hlavně na válečnou tématiku (především čeští letci v Anglii), jeho dalšími stěžejními tématy byla krajina a Praha. Je držitelem mnoha vysokých vojenských vyznamenání a prestižních uměleckých ocenění.

15. 3. roku 1939 se Ladislav Sitenský pohyboval v centru Prahy, kde vyfotografoval unikátní snímky prvních chvil okupace. Soustředil se nejen na davy lidí, ale též na konkrétní osoby. Snažil se o zachycení strachu, nenávisti a bezmoci.

Na galerii jeho atmosférických snímků se podívejte tady...

U historie ještě zůstaneme, tady se můžete podívat jak to vypadá, když černobílým historickým fotografiím dáte novou barvu.


Komentáře

Doporučeno pro vás