fb pixel Od zítřka se k očkování mohou registrovat senioři nad osmdesát let, zdravotníci po víkendu – G.cz
Vyhledávání

Od zítřka se k očkování mohou registrovat senioři nad osmdesát let, zdravotníci po víkendu

Zdroj: Profimedia.cz

Šéf zdravotního ústavu podal rezignaci, ale očkovací kolotoč se musí točit dál, protože jde koneckonců o životy nás všech. Takže na dnešní tiskové konferenci představil ministr Blatný v doprovodu premiéra Babiše modul ISIN a centrální systém, ve kterém se zájemci budou moci registrovat a rezervovat si očkovací sloty. Možná.

Jan Studnička
Jan Studnička 14.1.2021, 11:20

Čísla a zase čísla

Epidemická situace v České republice se sice maličko lepší, ale pořád to rozhodně není optimální. Už v minulosti nám čísla několikrát ukázala, a Ministerstvo zdravotnictví to vždy zdůrazňuje, že pokud jde o počet hospitalizovaných pacientů infikovaných nemocí covid-19, čísla klesají pomaleji než u zbytku populace. Takže zatímco nárůst nově infikovaných na ulici pomalu klesá, kapacity nemocnic se budou ještě pár dní nejspíš napínat k prasknutí.

Ministr Blatný navíc upozorňuje, že i jenom to, že se denně z nemocnic propustí a přijme šest set až sedm set nových pacientů, je pořád obludné množství práce pro zdravotníky a zbytek nemocničního personálu. A šest set až sedm set je číslo, na kterém se aktuálně pohybujeme.

Oči všech se s nadějí upínají k očkování.

Včelička

V České republice máme v tuto chvíli jednatřicet očkovacích center a zatím bylo podáno něco málo přes sedmdesát tisíc dávek. Od této chvíle se počet naočkovaných bude zvyšovat pomaleji, protože první naočkovaní si začnou přicházet pro svou druhou dávku. Takže zatímco počet podaných vakcín poletí vzhůru, počet imunních lidí se bude zvedat trochu pomaleji.

Ministr Blatný na dnešní tiskovce ukazoval detaily systému, který poslouží k registraci a rezervaci očkování, jenž bude napojený na modul ISIN. K tomu zase budou mít přístup lékaři, zdravotníci i samotná očkovací centra a všechna data budou pěkně pohromadě. A v bezpečí. Alespoň to ministr tvrdil a obhajoval tím, že ISIN je legislativně schválený a prověřený. Tak snad nám ho nevypnou pár dní po spuštění kvůli hackerům.

Samotný proces registrace nevypadá příliš složitě. Zaregistrujete se, potvrdíte přes telefon identitu, vyplníte dotazníky a pak se můžete rezervovat na termín. Říkáme můžete, protože se registrovat nejspíš nebudete. Vakcín je pořád velice málo. Ale můžete s dostupnými informacemi podat pending request a systém Vám dá vědět, až se pro Vás vytvoří slot.

Od zítřka se tedy mají v novém systému registrovat lidé nad osmdesát let, ale mohou jim s registrací pochopitelně pomoct i příbuzní nebo ošetřovatelé. Od 18. až 21. ledna pak lidé nad pětašedesát let a zdravotníci. Je tam pauza, protože přes víkend se systém propojí s registrem zdravotníků.

Aby nedocházelo k podvodům. Protože, jak Blatný řekl na tiskovce, předbíhat je neetické a nepřípustné. Na otázku k protekčnímu očkování úředníků dodal, že se situace řeší.

Podobné články

Doporučujeme

Další články