fb pixel Od potopení Lusitanie po zkázu Titanicu: 10 nejhorších lodních katastrof historie – G.cz
Vyhledávání

Od potopení Lusitanie po zkázu Titanicu: 10 nejhorších lodních katastrof historie

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Před 108 lety došlo k torpédování zaoceánského parníku Lusitania německou válečnou ponorkou. Barbarský útok na civilní plavidlo patří k nejhorším lodním katastrofám všech dob; zemřelo při ní 1198 pasažérů a členů posádky a přispěla ke vstupu USA do první světové války. Slavných neslavných lodních konců je v historii několik...

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi Aktualizováno 4.5.2023, 10:18

Cestující varovala i německá ambasáda

Cestující byli před plavbou na britské Lusitanii dokonce varovaní německou ambasádou ve Spojených státech, která nechala vydat inzerát upozorňující na existující válečný stav mezi Spojeným královstvím a Německým císařstvím a hrozbu útoku v britských vodách. Jelikož se na palubě nacházely i bedny se střelivem pro britskou armádu, tvrdila později německá vláda, že se jednalo o ozbrojený a tudíž legitimní cíl - to samozřejmě nebyla pravda, jelikož se na lodi žádné zbraně nenacházely. Poblíž Liverpoolu byla nakonec loď potopena zásahem německého torpéda a během pouhých 18 minut byl parník zcela pod vodou.

Z 1198 zabitých cestujících jich bylo 128 americké národnosti a potopení lodě bylo později použito jako záminka ke vstupu Spojených států do první světové války. Pokud vás zajímají další námořní katastrofy, prohlédněte si v následující galerii 10 dalších velkých lodních neštěstí:

A tady si nastudujte 10 přísných pravidel, kterými se bude muset řídit první potomek Meghan a Harryho.

Podobné články

Doporučujeme

Další články