fb pixel Od mulletu ke zlatému kříži, to je životní cesta Jardy Jágra – G.cz
Vyhledávání

Od mulletu ke zlatému kříži, to je životní cesta Jardy Jágra

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Legendární šedesát osmička, náš nejznámější sportovec a dost možná nejslavnější Čech vůbec, Jaromír Jágr, slaví padesát jedna let. Hokejový veterán skoro všude hrál a kde hrál, tam skoro vždy vítězil. Ale Džegr není jenom hokejový bůh. Má i svou lidskou stránku.

Jan Studnička
Jan Studnička Aktualizováno 15.2.2023, 01:03

Jarda a Amerika

Jak moc je Jarda fascinující osoba i pro lidi, které hokej nezajímá, dokazuje díl pořadu České televize GEN z roku 1993, kde jednadvacetiletý Jaromír Jágr s obřím mulletem popisuje, že jeho největší životní zážitek byl patnáctiminutový telefonní hovor s prezidentem Ronaldem Reaganem, který si vysloužil tím, že ve svých devatenácti letech jako nejmladší hráč NHL v historii vstřelil branku ve finále Stanley Cupu… A i díky tomu tenkrát Pittsburgh Stanleyův pohár vyhrál.

Amerika a NHL hrála v životě našeho nejlepšího hokejisty významnou roli. A on hrál významnou roli v NHL jako takové. Od začátku devadesátek nasbíral na Západě desítky různých ocenění a hrál za hromadu klubů. Americká svoboda a takový ten zdravě komerční přístup k věci pravděpodobně pomohly Jardovi překonat nejednu finanční krizi způsobenou jeho láskou k hazardu. Ostatně americký magazín Complex zařadil Jágra mezi desítku největších sportovních gamblerů historie vedle takových velikánů jako Michael Jordan a Tiger Woods. To je docela cool samo o sobě.

Hlavně díky tomu ale Jarda za svůj život natočil hromady reklam, které obohatily český marketingový svět o hotové poklady. Naše generace nikdy nezapomene, že když máte hlad, máte si utrhnout menší kousek a když se potřebujete soustředit, utrhnete si větší. Protože americká žvejkačka je pro borce, co se umí sami rozhodovat. Ale naše nejoblíbenější reklama je určitě na Bingo. Protože stejně jako hokejem, i v Bingu se dá „vyhrát peněz jako želez“!

Pure. Gold.

Jarda a politika

Americká svoboda a demokracie taky Jardovi umožnila vyjadřovat se k politice. Nutno říct, že na to, kolik stran muselo žádat o jeho veřejnou podporu, Jarda kývnul jenom na dvě. Ještě v roce 2010 tvrdil, že vždycky podporoval a vždycky bude podporovat ODS. Ale už v roce 2014 figuroval v neslavné reklamě na Vodňanské kuře s Andrejem Babišem. To byl ale pravděpodobně jenom výsledek výměnného obchodu, protože Babiš potom léta podporoval Jardův milovaný domácí kladenský hokej. Takže když zmizely prachy, zmizela i Jágrova náklonnost.

Jágr se docela rozumně většinou k politice nevyjadřuje, ale sám se nechal slyšet, že „to, že mlčí ještě neznamená, že souhlasí“. Příležitostně se nechá prezidentem dotlačit k tomu, aby se ukázal v Číně, ale Zeman má dost rozumu na to, aby k tomu Jardu netlačil moc často. A taky mu za to dal prezidentské vyznamenání. Druhé.

Čína ale souvisí ještě s jednou naší oblíbenou jágrovskou kauzičkou, a to je Jarda jako tvář telefonů Huawei v Česku. Ta kampaň byla mimořádně úspěšná, Huawei tu má i díky Jágrovi vysoké prodeje… Ale sám Jarda rád a veřejně používá iPhone. Protože koneckonců… Amerika.

Jarda a kříž

Ještě jedna země měla na Jardův život tak velký vliv jako Spojené státy, možná dokonce větší. Rusko. Jágr sice hrál v KHL až mezi lety 2008 a 2011, ale už začátkem tisíciletí se hlásil k pravoslaví a tvrdil, že si v kostele zdokonaluje ruštinu.

Víra hraje v Jágrově životě velkou roli, pomáhá mu překonávat překážky a nabíjí ho pozitivní energií… ostatně tak by měla víra fungovat. Pořád je ale až za hokejem, který pro Jardu vždycky byl a pravděpodobně vždycky bude na prvním místě. V rozhovoru jednou přiznal, že ho láká myšlenka toho, jak odjede anonymně někam do Indie a tam se pokusí najít, ale stresuje ho představa, že by ztratil to ostří, které ve hře potřebuje.

Long story short, Jarda se svou vírou nějak extra neflexí, ale určitě ji neskrývá. Je to pro něj vnitřní věc a nikomu ji extra nevnucuje. Kéž by takových věřících bylo na světě víc.

Ale je tady jedna věc, která by možná na Jágrově hodnotovém žebříčku mohla překonat víru i hokej. Ale nevypadá to s ní nadějně.

Jarda a ženy

Jarda Jágr má určitý typ, mezi jeho ženami lze najít jasně rozpoznatelný vzorec. Buď je to modelka… nebo moderátorka televize Nova. Případně obojí. Nejdelší Jardovy vztahy trvaly do šesti let. To byla Verešová a Puhajková, jinak měly všechny vztahy bohužel dost krátkého trvání. Nejslavněji asi dvouměsíční flirt s Lucií Borhyovou, což je věčná škoda, protože Česko mohlo mít svůj prom queen & prom king pár.

Takhle máme jenom Řepku s Kristelovou.

Nejdůležitější žena v životě Jardy Jágra je tak jeho maminka Anna, kterou má strašně rád a na kterou nedá dopustit. V rozhovorech Jágr občas opakuje, že kdyby přišla rodina, jeho priority by se změnily, ale tak jak situace stojí teď, hokej je pořád král.

Jarda a my

Nádherný příběh kluka z Kladna, který to dotáhl na světovou hokejovou megastar nepřestane fascinovat nikdy. A všechny ty drobné věci kolem, srandovní reklamy („Smrdíš jako prase!“) a to, že si dodělal maturitu na soukromé hotelovce ve třiceti letech… to je součástí kouzla.

Jak jsme psali na začátku, Jarda je taky jenom člověk, i když to tak u některých hokejových statistik nevypadá. Jak říká stará anekdota: Ježíš je boží syn, ale Jarda Jágr je aspoň boží synovec nebo něco. Jako každý člověk i Jarda dělá chyby, může gambleřit, může být sem tam nepopulární v kabině… ale je náš a my ho máme rádi i se všemi jeho chybami.

A on nás, hokejovou rodinu, má rád úplně stejně.

Podobné články

Doporučujeme

Další články