O Brusel usiluje přes 800 kandidátů: Z koho budeme v nadcházejících eurovolbách vybírat? – G.cz
Vyhledávání

O Brusel usiluje přes 800 kandidátů: Z koho budeme v nadcházejících eurovolbách vybírat?

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Na začátku května jsme oslavili 15 let v EU, tak dlouho už máme své zástupce v Evropském parlamentu a za necelý měsíc budeme mít možnost složení této instituce už počtvrté ovlivnit. Zájem stát se europoslancem je obrovský, o 21 českých křesel se v nadcházejících eurovolbách utká 844 kandidátů. Z jakých stran je možné vybírat?

Václav Roman
Václav Roman 2.5.2019, 11:27

Čtyři desítky zájemců o Evropský parlament

Původně se v České republice chtělo o hlasy voličů ucházet celkem 40 stran, hnutí nebo volebních koalic. Ministerstvo vnitra však vyřadilo Moravskou a Slezskou pirátskou stranu, a tak nakonec o křesla v Evropském parlamentu usiluje 39 seskupení, což je o jedno více než před pěti lety.

Své europoslance budou obyvatelé Česka vybírat v pátek 24. a sobotu 25. května 2019. Výsledky pak budou oznámeny v neděli 26. května 2019 večer, mohou být totiž zveřejněny až po uzavření všech volebních místností v celé EU. Není bez zajímavosti, že ČR je jediným státem EU, které volí své zástupce ve dvou dnech. Na volební účast to vliv nemá. Naopak. Česká republika se nachází v tomto ohledu na chvostu. Například při posledních eurovolbách v roce 2014 byla v ČR volební účast jen 18,2 %.

Více si o termínů a možnosti hlasování můžete přečíst v článku Volby do Evropského parlamentu přehledně: Kdy budeme vybírat své europoslance?

Kandidují všechny parlamentní strany

A kdo se letos o naše hlasy uchází? Jelikož byly původně čtyři desítky uchazečů, losovala Státní volební komise z osudí, které obsahovalo 40 čísel.

Mimo jiné letos ve volbách do Evropského parlamentu kandiduje všech devět sněmovních stran. Například ODS má číslo 5, ČSSD 7 a hnutí ANO, které v minulých volbách získalo nejvyšší počet hlasů, má letos číslo 30. TOP 09 kandidují společně se STAN pod číslem 26. Komunisté dostali devítky a KDU-ČSL najdete pod číslem 39.

Pak jsou tu strany, které jsou zastoupené v Poslanecké sněmovně, ale zatím nikoliv v europarlamentu. Pirátům vylosovala komise číslo 27 a SPD číslo 28.

A pak tu jsou Svobodní, naše v současnosti nejslabší strana v Evropském parlamentu. Letos kandidují v koalici Svobodní, Liberland a Radostné Česko – Odejdeme bez placení pod číslem 25.

Když otevřete obálky s volebními lístky, tak při listování narazíte nejprve na Klub angažovaných nestraníků, kterému los určil jedničku. Naopak na samém konci pod číslem 40 najdete Alternativu pro Českou republiku 2017.

Jelikož je Česká republika v rámci eurovoleb jedním volebním obvodem, budou všichni voliči na našem území vybírat ze stejných kandidátů.

Jedničkou kandidátky Pirátské strany do voleb do Evropského parlamentu je Marcel Kolaja. Lídrem společné kandidátky TOP 09 a STAN je europoslanec Jiří Pospíšil. Jedničkou kandidátky ODS je Jan Zahradil, lídrem ČSSD je Pavel Poc. Hnutí ANO vede do eurovoleb Dita Charanzová. O Brusel usiluje také David Rath jako lídr kandidátky Česká Suverenita.

Zde si můžete prohlédnout kompletní seznam politických stran a hnutí pro volby do Evropského parlamentu 2019 podle čísel, která vylosovala Státní volební komise.

A zde nabízíme rozhovor s europoslancem Jiřím Pospíšilem, lídrem společné kandidátky TOP 09 a STAN do voleb do Evropského parlamentu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články