fb pixel Anders Breivik byl považován za monstrum. Jak by se na něj Češi dívali dnes? – G.cz
Vyhledávání

Anders Breivik byl považován za monstrum. Jak by se na něj Češi dívali dnes?

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Dnes je to přesně devět let od hrůzných událostí v Oslu a na norském ostrově Utøya. Exploze v hlavním městě a následný střelný útok na ostrovní táborníky si vyžádal celkem sedmdesát sedm lidských životů a k překvapení všech stál za útoky jeden jediný člověk. Jmenoval se Anders Breivik. A pro část našinců je tato zrůda hrdina.

Jan Studnička
Jan Studnička 22.7.2020, 12:00

Anders Breivik - obránce tradičních hodnot

Jestli vám to zní jako blbost, možná prostě jenom víte málo o Breivikově motivaci nebo o svých spoluobčanech. Víte, devadesát minut před detonací v Oslu a následnou střelbou na ostrově, rozeslal Breivik emailem svůj manifest. Jmenoval se 2083: Evropská deklarace nezávislosti, poslán byl na 1003 adresy po celém světě, včetně deseti českých e-mailových adres. Na deklaraci pracoval terorista celých devět let a obsahuje jeho pohled na svět, politické názory, komentáře na etnické a sexuální menšiny, dezinterpretované historické události…

Už od Hitlera víme, že nacisté neumí psát poutavě. Zkoušeli jste někdy číst Mein Kampf? Nebo Okamurovy statusy? To se nedá! Podobně je to s Breivikovou Evropskou deklarací, půl druhého tisíce stran nesmyslného blábolení vyšinutého monstra. Ale kdybyste chtěli, chápete, drobné shrnutí, stačilo by vám vlézt do komentářů na některých serverech.

Skutečně, najdete tam v podstatě všechno. Muslimové do Evropy nepatří, každý, kdo je sem pustí je vlastizrádce, který by měl zemřít, neomarxisté by měli vychcípat, pověsit multikulturalisty, bránit tradiční hodnoty, homosexuálové ať si dělají, co chtějí, ale neměli by mít stejná práva, všechno stojí na křesťanských základech, měli bychom se k nim vrátit…

Ať už se vám to líbí nebo ne, tenhle terorista uvedl do praxe to, co hromada Čechů na internetu požaduje. Čistě ideově je určité části Čechů bližší než Masaryk nebo Žižka. Anders Breivik je pro ně český národní hrdina.

Trendsetter

Loni v říjnu zaútočil sedmadvacetiletý muž nedaleko Lipska na synagogu v době významného židovského svátku. Naštěstí mu selhaly podomácku vyrobené zbraně a zabil “jen” dva lidi. Neprošel totiž výcvikem, jako tomu bylo pravděpodobně u Breivika. Před útokem rozeslal svůj manifest o tom, jak se musí bílí lidé vypořádat s nepřáteli. Letos v únoru útočník zabil devět lidí v Hanau, před svou smrtí napsal čtyřiadvacetistránkový pamflet jako důkaz své nenávisti k imigrantům.

Funkční evropské demokratické národy se potýkají s radikalizací a pravicovým extremismem, který přerůstá ve výbuchy extrémního násilí. A pak jsou tady státy jako je například Polsko, které se dost možná brzy s útoky na etnické nebo sexuální menšiny ani potýkat nebude. Proč by mělo, že? Když ani režim nepovažuje menšiny za rovnoprávné většině.

V Česku nemáme s takovými zločiny velkou zkušenost. Co se týče masového zabíjení, je tady z poslední doby případ z ostravské nemocnice nebo z hospody v Uherském Brodě. V obou případech to byli vyšinutí muži, které nějaký hrůzný spouštěč dohnal k jejich strašlivým činům. Ale rasově motivované zločiny u nás máme taky, ať už jde o brutální útoky v noční tramvaji nebo pana Baldu, nejtrapnějšího teroristu pod sluncem. A jestli budeme pořád otravovat prostor nacistickými řečmi, sdílet dezinformační weby a šířit paniku… dřív nebo později se tyhle dvě linie zločinu setkají.

A my konečně dostaneme pro někoho vlastního "národního hrdinu", vlastního Anderse Breivika. Opravdu o něj ale stojíme?

Podobné články

Doporučujeme

Další články