fb pixel Nový bodový systém: Češi zaplatí na pokutách jako Němci. Na stavu silnic se to však neprojeví – G.cz
Vyhledávání

Nový bodový systém: Češi zaplatí na pokutách jako Němci. Na stavu silnic se to však neprojeví

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Ačkoliv se u nás podle tvrzení některých politiků neustále tvrdě maká, postaví se každou minutu jen 7 milimetrů dálnic. Aby to českým řidičům nebylo líto, dočkají se možná od vlády místo nových silnic pouze tvrdších pokut a přísnějšího bodového systému. Aspoň s tím přišel ve svém návrhu ministr dopravy Dan Ťok. Nejspíš zapomněl na situaci na D1 a zaměřil se na vyšší tresty, díky kterým můžeme snadněji přijít o řidičský průkaz. Ano, i na českých silnicích tak bude líp.

Martin Miko
Martin Miko 23.1.2019, 12:03

Tvrdší pokuty než v Německu?

Kromě tvrdších trestů a vyšších pokut za dopravní prohřešky můžeme prý očekávat i zjednodušení bodovacího systému. Bude mít totiž pouze dva druhy bodových sazeb, které nás budou obírat buď o 4, nebo o 6 bodů. Nejrazantnější zvýšení pokut se týká prohřešku za řízení bez řidičského oprávnění a za jízdu se zadrženým osvědčením o registraci vozidla, kde může pokuta dosáhnout až na 75 tisíc korun. Za jeden z nejčastějších přestupků na českých silnicích, kterým je telefonování za volantem, se pokuta zvýší z 1 000 korun na pevných 2 500 korun. To je skoro tolik, co v sousedním Německu, kde za telefonování za volantem zaplatíte 100 eur (2 567 korun). Dálnice našich západních sousedů ale vypadají podstatně jinak a průměrné platy Čechů a Němců jsou nesrovnatelné.

Rozhodně souhlasíme, že alkohol za volantem a další závažné přečiny by se měly tvrdě trestat, nicméně kvůli pirátům silnic, kterých jsou pouze desítky, bude plošně trpět celá republika. Náš ministr dopravy si přeci nemůže myslet, že zvyšováním pokut se bezpečnost na českých silnicích zlepší. Spíše celý počin působí tak, že se z lidí snaží vytáhnout více peněz. Kdyby se vybrané peníze alespoň nějak projevily na stavu českých silnic, nikdo by neřekl ani slovo. Jenže když současné ministerstvo dopravy dokáže stavět 4 kilometry dálnic ročně a zanedbávat stav českých silnic, nemůže očekávat radost ani vděk od českých řidičů.

Ministr Ťok změny obhajuje plánované změny tím, že chce bojovat proti pirátům silnic a soustředit se především na ty druhy přestupků, které způsobují dopravní nehody s tragickými následky, což je rozhodně šlechetné. Na druhou stranu když jezdíte na tragických silnicích a odpovědí na stížnost je, že každý řidič se musí přizpůsobit stavu a povaze silnice, tak se vám zdá, že se nám někdo směje do tváře. Každý si přece nemůže dovolit koupit SUV nebo jeep.

Abychom se k novému bodovému systému nevyjadřovali jen negativně, je nutné podotknout fakt, že u některých přestupků se pokuty sníží. Půjde například o špatné parkování, zapomenuté doklady nebo nerozsvícená světla, kde místo "až 2000 korun" zaplatíte v nejhorším případě 1 500 korun.

Do galerie jsme pro vás připravili nejdůležitější chystané změny.

A zde si přečtete, proč odmítání očkování ohrozí v roce 2019 naši planetu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články