fb pixel Nouzový stav v Česku prodloužen do konce dubna. S návrhem souhlasilo 90 poslanců – G.cz
Vyhledávání

Nouzový stav v Česku prodloužen do konce dubna. S návrhem souhlasilo 90 poslanců

Zdroj: čtk - printscreen

Poslanecká sněmovna se hlasováním nakonec rozhodla pro prodloužení stavu nouze až do 30. dubna 2020. Vláda původně chtěla prodloužit stav o 30 dnů, což zdůvodňovala předkládací zprávou, která byla představena poslancům, jenže to se ji nakonec prosadit nepodařilo. Nouzový stav v České republice trvá už od 12. března.

Martin Miko
Martin Miko 7.4.2020, 17:27

Nouzový stav do konce dubna

Po celodenním jednání se nakonec Poslanecká sněmovna rozhodla prodloužit stav nouze do konce dubna 2020, což neodpovídá požadavkům vlády, která chtěla od 11. dubna prodloužit stav nouze o celý měsíc. Zároveň však zástupci vlády připustili, že případné prodloužení do konce měsíce bude pro vládu uspokojující. Během této doby by vláda a krizový štáb měli přijít s konkrétními návrhy na řešení situace v souvislosti s pandemií, jak slíbil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Byl to také on, kdo slíbil, že po Velikonocích konkrétní řešení přinese.

V rámci úterního jednání jsme byli svědky několikahodinové diskuze, kterou zahájil premiér Andrej Babiš (ANO) s požadavkem o prodloužení nouzového stavu o celý měsíc, tedy do 11. května. To se mu nakonec nepodařilo prosadit, takže se vláda bude muset uspokojit s nouzovým stavem „jen“ do konce měsíce. To pro běžné občany znamená, že situace zůstane stejná jako trvá od 12. března 2020, ovšem s tím rozdílem, že dojde k postupnému uvolňování zákazů na základě vyvíjející se situace.

Ministr vnitra a zároveň předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) nazval současnou situaci za největší bezpečnostní výzvu pro ČR od dob 2. světové války, a proto bychom se všichni měli chovat tak, abychom riziku vystavili co nejmenší počet obyvatel naší země. Součástí jednání byla i rozprava Tomia Okamury, který klasicky mluvil mimo téma, takže se rozhodl upozornit na cizince, kteří pracují v Ústeckém kraji a neprošli karanténou, a posléze se pochválil za to, že pomohl z Japonska sehnat lék, který by mohl pomáhat lidem zasaženým koronavirem.

Pro prodloužení doby nouzového stavu do konce dubna bylo nakonec 90 poslanců. Tak si, stejně jako poslanci, nyní počkáme na další kroky, které nám vláda v souvislosti s koronavirovou pandemií předvede.

Podobné články

Doporučujeme

Další články