Zoufalá absence argumentů
Pokus o úzkoprsou kritiku ze strany spousty novinářů nikoho asi nepřekvapil. Snaha zdiskreditovat boj proti klimatické změně tím, že někdo sedící ve vlaku naproti aktivistce Grétě Thunberg má na stole plastový kelímek, je krásnou ukázkou zoufalosti a absence argumentů. Chápu, že na každý společenský fenomén musí někdo reagovat negativně už jen proto, aby byl zajímavý. Rozkrývání údajných šokujících odhalení nebo naplnění potřeby se vůči něčemu pořád vymezovat, dává autorům jistě spoustu osobního uspokojení. Přejme jim ho. To je ale tak vše.
Kritika se snesla na studenty zejména proto, že prý místo demonstrací se mají vrátit do doby středověku, vzdát se plastů, aut, veškerého nového oblečení, létání a prostě všech věcí, co přispívají klimatické změně. To ale znamená vypnout mobily a počítače s bateriemi, kvůli jejichž výrobě ze vzácných kovů se plundruje planeta. Přestat používat internet, který závisí na spalovacích raketách vynášející satelity. Konzumovat jen místní vegetariánské potraviny z okolí naší republiky, která ale stejně není schopna vypěstovat ani setinu potřebných potravin pro své obyvatele...
Pointa je, že jsme tak moc daleko, že žádné jiné, než systematické řešení už nepřichází v úvahu. Ani kdyby všichni středoškoláci přestali jíst maso, létat, používat elektroniku, v boji proti klimatické změně by to nepomohlo. Vždy by se našel někdo, kdo by si koupil počítač a mohl tak napsat do Reflexu kritický clickbaitový článek, skrze který si honí své ego a plive zapšklost na ostatní. Jsme již ale dávno za hranicí, kdy jednoduché věci, jako omezení spotřeby fosilních paliv či plastů mohou něco změnit. Musí se změnit celý systém.
Kritika, že se studenti nechtějí vzdát věcí, co globální oteplování způsobují, není pravdivá. Chtějí se totiž zbavit politiků, kteří klimatické změně přispívají tím, že s ní nic nedělají. Ale i tady je potřeba zmírnit očekávání. Veškerá politika zůstává na národní úrovni a jejím hlavním stěžejním bodem zůstávají národní zájmy. Taková politika tak ze svojí vlastní podstaty a mandátu nemůže nikdy vyřešit žádnou globální výzvu, jako třeba klimatickou změnu. Jejím cílem je národní, ne globální zájem, a proto je opravdový konsenzus či kompromis nemožný. Studenti tak pláčou na špatném hrobě. Dokud nebude existovat globální zodpovědnost s globální vymahatelností, můžeme proti politikům protestovat dokola třeba každé pondělí, úterý, středu, čtvrtek a pátek. Bez efektu.
Stávkujte tak spíš za globální řešení pro klimatickou změnu, které bez globální politiky a zodpovědnosti národní politici nenajdou. Stávkujte za globální demokracii, která bude schopna naslouchat všem částem celého ekosystému a chránit ho tak. Stávkujte za to, abychom se přestali chovat jako hmyz tupě vnímající jen svět pár centimetrů kolem sebe.
A tady si přečtěte, jak je lehké dostat na Facebooku ban za vtípek. Své o tom ví Opráski sčeskí histrorje.