Trumpovo nabité pondělí
Třetí pondělí v únoru oslavují Američané Den prezidentů, svátek vznikl původně na oslavu narození prvního amerického prezidenta George Washingtona, který přišel na světě 22. února 1732. Ten zatím poslední se při této příležitosti dočkal kromě oslav také demonstrací. Lidé proti němu bouřlivě protestovali, protože jim vadí vyhlášení stavu nouze. Podle USA Today byly protesty plánovány napříč celými Spojenými státy od New Yorku až do Kalifornie a Texasu.
Byl vytvořen hashtag #FakeNationalEmergency. A na sociálních sítích se objevují závažnější případy, kdyby přišlo vhod vyhlásit stav nouze. Třeba na řešení situace v michiganském městě Flint, kde stále trvá problém s dodávkami pitné vody.
Trump v pátek vyhlásil stav nouze, neboť věří, že mu to pomůže získat peníze na stavbu zdi na hranici z Mexikem. Konkrétně se má jednat až o 6,5 miliardy dolarů (148 mld. Kč), přičemž Kongres mu financování projektu v takovémto rozsahu zamítl. Lidem vadí, že Trump Kongres obešel a zneužil mimořádné opatření, kterým stav nouze bezesporu je, bez pádného důvodu.
Nařízení amerického prezidenta přineslo očekávanou žalobu, tu podala u federálního soudu v Kalifornii koalice 16 amerických států. Prezidentovo nařízení podle žalující strany porušuje nejen ústavu, ale také další zákony. Například zákon o ochraně životního prostředí. Nebyla totiž vypracována studie, ve které by byly prozkoumány dopady stavby zdi na přírodu.
Žaloby podávají tyto americké státy: Kalifornie Colorado, Connecticut, Delaware, Havaj, Illinois, Maine, Maryland, Michigan, Minnesota, Nevada, New Jersey, Nové Mexiko, New York, Oregon a Virginie.
Proti nařízení Donalda Trumpa nestojí jen demokraté, nesouhlasí s ním také část republikánů. Ti se obávají, že by tohoto precedentu mohli zneužívat i případní nadcházející demokratičtí prezidenti.
Dostane Trump Nobelovku?
V Den prezidentů se ale ve spojení s Trumpem nekonaly jen demonstrace a nepodávaly žaloby. Na světlo světa se dostala také informace, že prezident může být oceněn jako významný mírotvůrce. Jeho jméno se nachází mezi 304 nominovanými kandidáty na Nobelovu cenu míru. O nominaci amerického prezidenta se postaral japonský premiér Šinzó Abe, ale dle všeho ho o to měla požádat americká vláda.
Nominací se pochlubil sám americký prezident, že v ní má prsty americká vláda nejspíše brzo popře. Japonsko jej mělo údajně navrhnout za summit s Kim Čong-unem. Na to, zda získá Nobelovu cenu on nebo někdo jiný, si musíme počkat až do října.
A zde si můžete přečíst o tom, že skupina R.E.M. zuří: Trump neoprávněně zneužil jejich hit Everybody Hurts.