fb pixel
Vyhledávání

Metál pro Hejmu a zbrojaře Strnada, projev bez vulgarit. Nejvýraznější věcí ceremoniálu byly Mynářovy divnobrýle

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Udělování státních vyznamenání je posledních šest let ostře sledovanou záležitostí - to proto, že co Řád bílého lva uděluje prezident Zeman, nedokázalo se to obejít bez kontroverzí. Letošní předávání metálů významným osobnostem navíc vyšlo na 100 let společné historie Československa, je to tedy obzvlášť slavnostní. Znamenalo to i dvojnásobnou dávku ostudy?

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 28.10.2018, 20:07

Letos bez skandálu? Nemožné!

Ale opravdu je to tak. Padlo to už na Twitteru a my potvrzujeme, že letošní projev před udělováním státních vyznamenání zvládl Miloš Zeman bez vulgarit, osobních útoků a virózových pádů. Nejskandálnější věcí celé akce tak byly nepřehlédnutelně výrazné bílé brýle Vratislava Mynáře. Ohledně výběru vyznamenaných se už ovšem nedá říct, že by to bylo zcela bez kontroverzí. Zeman pokračuje v tradici oceňování svých přátel a sympatizantů, takže se mezi 41 ometálovanými objevilo pár dodnes neodtajněných jmen, co zarazí.

Za obohacení české kultury získali kromě již avizovaného Michala Davida a Jiřího Krampola ocenění Ivan Vyskočila a Ondřej Hejma. Ano, chápeme. Bez absolutních hitů Sametová a především téměř národní lidovky Modrá je dobrá bychom žili v úplně jiné, tak nějak neúplné České republice.

Metál si vysloužil také novinář Erik Best, který stejně jako Zeman nemá rád Zdeňka Bakalu a kterého Zeman označil za "jediného pravého politologa", a zbrojař Jaroslav Strnad, který českému prezidentovi poslal asi 2 miliony korun na volební kampaň. To je celkem fér cena za státní vyznamenání. Tak trochu si tu kroutíme hlavou ještě nad tou Ivankou Kohoutovou, jestli chápeme správně, dostala Řád bílého lva za to, že zakázala somálské studentce nosit hidžáb. Bravo.

Řád získala taky řada českých sportovců. Tenista Štěpánek si ho přišel převzít osobně, fotbalista Čech za sebe poslal manažera. Dvojnásobně zlatá Ester Ledecká je na soustředění v Rakousku a Petře Kvitové bude vyznamenání uděleno později.

No, a tak. Mezi hosty seděl pochopitelně šéf TV Barrandov Jaromír Soukup, který na své ocenění ještě čeká. Ale příští rok už to klapne, Járo, o tom nepochybujeme! Dagmar Havlová dorazila v doprovodu předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského a nechyběl ani náš oblíbený Václav Klaus, který se v okamžiku, kdy Zeman domluvil, zamračeně naklonil ke své paní a divoce kroutíc hlavou jí něco rozzlobeně šeptal. Škoda, že neumíme odezírat ze rtů! Pravděpodobně to ale bylo něco jako "No, to já jsem to teda uměl říct líp."

A tady se podívejte na 10 největších hrdinů stoleté československé historie.

Podobné články

Doporučujeme

Další články