Od listopadu si tak polepší nejen učitelé, ale i hasiči, lékaři anebo policisté. Navýšení platů proběhlo nefinanční formou.
„Já si myslím, že už přišel ten čas. Jsou zde důležité složky státního aparátu, které už nemohly být déle ignorovány. Tedy, my jsme se o to hodně snažili, je ignorovat, ale dál už to prostě nešlo,“ posteskl si premiér Bohuslav Sobotka.
„Bohužel k nevoli všech v Poslanecké sněmovně jsme museli některým složkám přidat. Vzhledem k tomu, že státní rozpočet je napjatý, nepřipadalo v úvahu přidat státním zaměstnancům peníze. Musíme šetřit na mešity pro imigranty a taky volby nejsou zadarmo, že jo. I tak se domnívám, že nyní například učitelé konečně přestanou hartusit a začnou pořádně učit,“ projevil Bohuslav Sobotka svou víru v nápravu školství.
„Učím dvacet let na základní škole. Rok od roku to je horší. Jsem rozvedený, bydlím v garsonce a do práce jezdím na koloběžce, která má jenom jedno kolo, protože ty sígři ze školy mi to druhé ukradli. Nebýt školní jídelny, tak jsem už dávno umřel hlady. Všeho všudy mám dvě košile a jedny kalhoty a můj pes nemá nohu. Nemůžu si dovolit psa se čtyřma nohama. A to mám vysokoškolské vzdělání. My učitelé jsme srdcaři. My to pro peníze neděláme, ale co je moc, to je moc. Teď se ale začalo blýskat na lepší časy. Hrstku rýže každý měsíc. To je prostě bomba. Ta hrst rýže, to je přesně to, co otočí váš život úplně jiným směrem. Teď už se nemusím bát o budoucnost, protože vím, že každý měsíc dostanu od státu vedle výplaty ještě hrst rýže,“ usmíval se pan Jaroslav, učitel fyziky na základní škole, který má kurděje, protože si nemůže dovolit vitamin C.
Na školách všude po republice probíhají mohutné oslavy. Ředitelé hřmí do školních rozhlasů slogany typu: „Dokázali jsme to“ nebo „Díky bohu“ a ve třídách panuje dobrá nálada. Odborníci věří, že se výrazně zlepšená životní úroveň kantorů promítne na kvalitě jejich učení a dá se tak předpokládat do tří let zlepšení všech známek na základních a středních školách až o půl stupně.
Samozřejmě, že nezůstalo jenom u učitelů. I doktoři si polepší o pytlíček plastových víček každý měsíc.
„Přemýšlíme s manželkou, že začneme ještě ve volném čase obchodovat na burze. Plastová víčka se musí otáčet. Víčka vydělávající další víčka, jestli mi rozumíte. Manželka je ekonomka a do víček hodně vidí. Podle ní můžeme meziročně navýšit díky investicím a spekulacím na burze naše portfolio plastových víček až o dvacet procent, což je hodně slušné. S takovou bychom mohli jít do důchodu mnohem dřív,“ pochvaloval si Antonín Malý, kardiochirurg v Ostravské nemocnici.
Jak je vidno, tak spokojenost panuje na všech frontách. I hasiči si svůj potravinový lístek pochvalují.
„Už se těším, až směním svůj potravinový lístek za pytel mouky,“ vysvětloval pan Karel Syčák, člen hasičského sboru v Chomutově.
Inu, poslancům se to nakonec povedlo. Nakonec dokázali najít prostředky, kterými zlepšili životní úroveň důležitým státním zaměstnancům. Samotní poslanci v hlasování solidárně plastová víčka, hrst rýže i potravinové lístky ke svým platům odmítli a přidali si pouze dvacet tisíc obyčejných českých korun.
A TADY máte 4 tipy, na co můžete ještě sbírat plastová víčka.