Jestli je něco větší ostudou pro Česko než prezident Miloš Zeman, pak jsou to lidé z jeho nejbližšího okolí. Vedle tragikomické persony věrného mluvčího Ovčáčka a jeho jedových výlevů na sociálních sítích jsou nevídaným úkazem hlavně prezidentův poradce Martin Nejedlý a kancléř Vratislav Mynář. Toto duo si svým papalášstvím a nabubřelostí v ničem nezadá s filmovými karikaturami provinčních ruských mafiánů. Druhý jmenovaný se momentálně postaral o skandál mezinárodních rozměrů.
Mynář se pod palbou kritiky ocitl hned několikrát. Evergreenem je jeho bezpečnostní prověrka, kterou se mu za čtyři a půl roku nepodařilo získat, stejně jako se nepodařilo Jiřímu Ovčáčkovi nalézt bájný článek Hitler je Gentleman od Ferdinanda Peroutky. V čele prezidentské kanceláře tak je prakticky celé volební období člověk, který objektivně představuje pro Česko bezpečnostní riziko. A co hůř, reálně hrozí, že si svou roli zopakuje i v příštím volebním období. Prostě takový český unikát, co si kupuje lukrativní nemovitosti za zlomek jejich tržní ceny, a pak se všem vysmívá do obličeje. Poté, co Mynář naštval Čechy tím, že si z Pražského hradu jako správný mocipán udělal dějiště své narozeninové oslavy pro uzavřenou společnost, podařil se mu další majstrštyk.
O tom, že Mynář nemyslí jen na sebe, svědčí i jeho jistě zcela nesobecká podpora českého byznysu. Tu demonstroval přímluvou za českou společnost Liglass, která díky jeho dopisu získala v Kyrgyzstánu zakázku v hodnotě několika miliard korun. Má to ale háček. Co háček, háčků hned několik. A všechno jsou to obří háky vhodné tak na lov velryb. O společnosti Liglass nikdy nikdo neslyšel, většina jejích referencí je vylhaná a Mynářovy dopisy jsou naprosto tristní ukázkou toho, že hradní kancléř umí jen česky, a to ještě ne moc dobře, a když se zrovna pokouší o angličtinu, dopadá to jako tvorba žáka prvního stupně pomocné jazykové školy. Aby mezinárodní ostudy nebylo málo, vláda Kyrgyzstánu je pod palbou tvrdé kritiky, jak vůbec někdo mohl na tak pochybný obchod přistoupit.
Jak se ukázalo, nejenže společnost Liglass má pochybné vlastnické a majetkové struktury a reálně nevytváří žádnou činnost a vymýšlí si obchodní partnery, nadto i její sídlo vzbuzuje totální nedůvěru. Reportérům serveru Aktuálně.cz se podařilo nafotit sídlo firmy, které je opuštěnou chátrající fabrikou u Železného Brodu. Nyní má tato společnost v Kyrgyzstánu stavět elektrárny, což je něco, co nikdy předtím nedělala. Ale doporučení od Vráti z Hradu je doporučení od Vráti z Hradu. Před firmou varovali kyrgyzští diplomaté, kteří upozornili na to, že Liglass nemá žádnou historii krom toho, že stejní majitelé již jednu firmu podobného jména přivedli k bankrotu. Pochybný obchod je momentálně vyšetřován kyrgyzskými orgány a hrozí i vládní krize, neboť zodpovědní ministři jsou oprávněně vyzýváni k rezignaci.
Po provalení celého průšvihu se pochopitelně hradní parta semkla dohromady a svorně mlčí. Ovčáček na Twitteru nadává všem, kdo si dovolují Mynářovu šmelinařinu kritizovat, Nejedlý se vyjádřil ve smyslu, že nemáme závidět a máme přát českému byznysu úspěch, a sám Mynář mimo jiné sdělil, že firmu doporučil až poté, co si ji nechal důkladně prověřit od ministerstva průmyslu a obchodu. ‚Drobný‘ poblém je ale v tom, že ministertvo firmu neprověřovalo, protože ho o to Mynář nikdy nežádal. Firma pak měla předložit doklad o tom, že na účtě u UniCredit Bank má 400 milionů korun. Jenže Liglass u UniCredit Bank žádný účet nemá, má leda tak dluhy a roční obrat firmy činí 300 tisíc korun. Podobných lží by se v celém případě našlo ještě několik.
Česko si může stokrát hrát na Západ a sebevíc se bít v prsa, jaká jsme pokročilá demokratická republika, ale dokud zde budou na vrcholných pozicích hochštapleři jako Mynář, budeme v očích zbytku světa jen bezvýznamnou, korupcí prorostlou zemičkou kdesi mezi Balkánem a Ruskem. A to zcela oprávněně. Voliči Miloše Zemana by si měli uvědomit, že kromě samotného prezidenta nepřímo volí i lidi, kterými se prezident obklopí. Opravdu si přejete, aby nám lidé jako Mynář, Ovčáček nebo Nejedlý a mnozí další dělali ostudu i v následujících pěti letech? Až budete vhazovat volební lístek do urny, dobře si uvědomte, že Zemanovým papalášům v žádném případě nejde o blaho České republiky ani jejích občanů, ale vždy jen a pouze o blaho vlastní.
Zde si můžete připomenout, jakou ostudu napáchal Miloš Zeman během audience u britské královny Alžběty.