Bůh ochraňuj královnu: Na audienci u Alžběty II. byl Miloš Zeman noční můrou všech protokolářů – G.cz
Vyhledávání

Bůh ochraňuj královnu: Na audienci u Alžběty II. byl Miloš Zeman noční můrou všech protokolářů

Oblečení MIloše Zemana a jeho manželky Ivany na audienci u britské královny lze popsat dvěma slovy: všechno špatně.
Zdroj: twitter.com

Českého prezidenta Miloše Zemana přijala na soukromé audienci britská královna Alžběta II. Nebyl by to ovšem Zeman, kdyby ani při takto vzácné a slavnostní příležitosti nedokázal udělat Česku v zahraničí ostudu.

Jan Palička
Jan Palička 16.6.2017, 19:10

O ostudu se výjimenčně nepostaral ani tak svým chováním jako hlavně oblečením, ve kterém spolu s manželkou Ivanou na audienci u britské panovnice dorazil. Modely manželů Zemanových se provinily snad proti všem společenským protokolům.

Setkat se s britskou královnou Alžbětou II. se nepoštěstí jen tak někomu. Královna si osobnosti, s nimiž se chce sejít, sama pečlivě vybírá a pozvání na audienci do Buckinghamského paláce je tak obrovskou ctí a svědčí o určité prestiži pozvaných. Mezi ty se zařadil i český prezident Miloš Zeman. Bohužel návštěva známého skandlisty se neobešla bez tradiční porce ostudy.

Setkání s britskou královnou má svá pevně daná pravidla. Ta vycházejí z britské konzervativní tradice a některá jsou i pár stovek let stará. Kupříkladu je to vždy královna, kdo první podává ruku a první promlouvá a určuje si i téma hovoru. Oslovovat se smí jen při prvním oslovení Vaše Veličenstvo a následně pak madam. Královna setkání i končí a osoba, jíž byla audience udělena nejprve udělá několik kroků vzad, než se smí k panovnici otočit zády.

Svá pravidla má i oděv, který na sobě musí mít osoby, jimž je audience udílena. Pro pány platí, že na audienci v dopoledních hodinách by měli dorazit v žaketu, odpoledne ve smokingu a večer ve fraku. Jako obuv by muž měl mít vždy lakýrky. Pro dámy pak platí, že by měly mít šaty dlouhé nejméně pod kolena, večer pak po kotníky, ideálně tmavé barvy a na hlavě klobouk. Pravidla odívání při audienci popsal například i bývalý velvyslanec ve Velké Británii Michael Žantovský.

Právě na slavnostním oděvu Zeman i jeho manželka Ivana pohořeli na celé čáře. Zatímco Zeman na sobě měl špatně padnoucí oblek, který mu byl viditělně přes břicho malý a na nohou měl neforemné semišové boty s vysokou podrážkou, Ivana Zemanová na sobě měla světlý krémový kostýmek. Snad jediný, kdo se správnému oblečení úměrnému situaci alespoň nějak blížil byla dcera Zemanových Kateřina, která se po delší době objevila na veřejnosti, oblékla se o něco lépe než její matka a alespoň si na hlavu vzala klobouček, byť model vhodný spíše na dostihy.

Co jde Zemanovi odpustit je obuv. Vzhledem k pokročilé cukrovce a neuropatii chodidel musí nosit speciální boty, aby se mu noha nezanítila a nemusela mu být amputována. Kdo jiný než prezident by ale měl mít možnost nechat si ušít boty přesně na míru odpovídající jeho potřebám a nechodit po státních návštěvách v podivných bagančatech? Stejně tak nedostatečné uklonění se královně lze vzhledem k tomu, že se pohybuje o holi Zemanovi prominout. První dáma a dcera Kateřina si alespoň mohli lépe nacvičit pukrle, aby při něm nevypadaly (spíše než jako že projevují úctu královně) jako dvě ženy, kterým se chce na malou.

Kdyby byl Zeman státník - amatér, který zažívá podobnou oficiální akci poprvé, asi by nebylo divu, že se ve složitých pravidlech nevyzná. Jenže Zeman je ostříleným politickým harcovníkem, který v politice působí téměř 30 let a dokonce už jednou na audienci u britské královny byl, když jako premiér doprovázel Václava Havla. Tehdy byl bezchybně oděn ve smokingu, tentokrát to asi představovalo problém. Možná je to tím, že vedle sebe neměl Havla, ale svou poněkud nezdárnou dcerku, o které asi královně neřekl, že jí do Británie uklidil poté, co se mihla v pornofilmu.

Zde se pak můžete přesvědčit o bezbřehé oddanosti Jiřího Ovčáčka Zemanovi, který kvůli němu neváhá překročit hranici dobrého vkusu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články