Je potřeba rozlišit mezi home office, tedy tím, že jste zaměstnáni, ale práci vykonáváte z domu, a tím, že jste na volné noze a prostě a jednoduše makáte doma.
Já pracuju z domu už skoro dva roky a za tu dobu jsem postřehl několik zásadních nevýhod.
1. Nemáte kontakt s lidmi
Když chodíte do práce, přijdete do styku se spolupracovníky. Že to jsou třeba všechno vesměs kokoti, to není podstatné. Podstatné je to, že nejste sociálně odříznuti od světa.
Při práci z domu s nikým do kontaktu nepřijdete. Tedy pokud neprovozujete například výklad karet, manikúru nebo erotické služby. V tom případě těch kontaktů může být hodně.
Jestliže jste například pisálek na volné noze, tak čumíte akorát tak do monitoru počítače a jediná sociální interakce je, když jdete na meníčko do hospody a číšník se vás zeptá, co si dáte.
Pomalu, ale jistě se z vás stává asociál. Onehdá na mě třeba zazvonila paní, která mi chtěla vnutit změnu dodavatele elektřiny. Jakýkoliv normální člověk by ji poslal do prdele. Já jsem ji ale pozval dál, uvařil ji kafe a povídal si s ní. Samozřejmě, že jsem se nenechal zlomit, a jakmile dopila kafe a já jsem se nabažil sociálního kontaktu, vyrazil jsem ji, aniž bych si toho dodavatele změnil. U mě mají svědci Jehovovi dveře vždy otevřené.
2. Pracovní nekázeň
To je celkem problém. Samozřejmě, pokud projdete děsnou řadou školících a motivačních kurzů od lajfkoučů, kteří ví lépe než vy, jak máte žít svůj život, tak jistě získáte nějaké berličky pro svou efektivitu, takže když jste třeba pozadu, tak se zbičujete hadičkou od pumpičky a makáte dál.
Já jsem žádným kurzem neprošel, takže má nekázeň je zřejmá. Víte, že máte třeba za týden napsat deset článků. Můžete se urvat a napsat je všechny v pondělí. To jsou potom většinou články na hovno. Vy to víte, takže v pondělí raději spíte. V úterý se už o něco pokoušíte, ale pořád se vám nedaří se do toho dostat.
Ve středu spíte, protože jste ve stresu z toho, že se pomalu blíží konec týdne. Ve čtvrtek je vám blbě, protože stres se stupňuje a v pátek natřískáte zbytek článků. Kdyby nade mnou stál dráb s bičem, jistě bych pracoval efektivněji. Bohužel moje manželka chodí do práce, takže mě nemůže hlídat.
3. Všichni vás zneužívají
Kdykoliv v týdnu někdo něco potřebuje, tak volá vám. Přeci jenom nejste v práci. Pracujete z domu, tak klidně můžete na chvíli přestat a pomoct mu půl dne se stěhováním.
To, že jste se třeba konečně dokopali k tomu, že píšete, to nikoho nezajímá. Nechodíte do práce, máte čas, tak fofrem, přijeďte pomoct. Dopsat si to můžete třeba v noci nebo tak.
4. Výčitky
Taková ta klasika. Manželka přijde z práce, zavětří, porozhlédne se po bytě a vyčítá: „Ty jsi celý den doma a to jsi nebyl schopnej aspoň uklidit kuchyň?“
Nemá cenu říkat, že jsem celý den sice doma, ale pracuju nebo jezdím po kamarádech a pomáhám jim se stěhováním. Práce z domu je všeobecně brána očividně jen jako být doma a sem tam něco málo udělat. Ona v práci taky určitě žádnou kuchyň neuklidila.
A TADY se dozvíte, proč je home office lepší než chození do práce.