Zacházení s mrtvými a vůbec rituál rozloučení s nimi je zcela lidským fenoménem. Sice jste už asi slyšeli či něco četli o tzv. sloních hřbitovech, jenže vědci nakonec prokázali, že tahle zvířata ve skutečnosti nemají nutkání odcházet zemřít na jedno vybrané ‚pohřební‘ místo. Nálezy více sloních skeletů pohromadě totiž nejsou tak časté jako nálezy osamnělých koster a hromadná ‚sloní pohřebiště‘ mohou mít daleko racionálnější vysvětlení – zkrátka nějaká početnější skupina zemřela na jednom místě třeba z důvodu vyhladovění či nemoci. A než se tak stalo, fyzicky oslabení sloni se instinktivně drželi pohromadě, protože v jednotě je síla.
Pohřbívat své mrtvé začal prokazatelně neandrtálec v době kamenné, někdy mezi 300 až 40 tisíci lety před naším letopočtem. A od té doby doznaly zvyklosti rituálu smrti a pohřbívání pochopitelně mnohých změn.
1. Jedna svatba a k tomu pohřeb
Být spolu až do smrti, to se svým způsobem splnilo jednomu thajskému páru. V roce 2012 se Chadil Deffy oženil se svou dlouholetou přítelkyní jménem Sarinya Kamsook. Problém byl jediný – Sarinya byla na své svatbě mrtvá.
Pár na sňatek pomýšlel už nějaký ten rok, ale Chadilovi se nechtělo do chomoutu před dokončením studií. Než si však stihli říct své ano, zahynula jeho snoubenka při autonehodě. Pohřeb své milované spojil Chadil se slíbeným navlečením prstýnku. A tak se z novopečeného manžela stal zároveň i čerstvý vdovec. Zní to možná divně, ba až ‚makabrózně‘, ale od Chadila to bylo opravdu krásné poslední gesto vůči jeho milované Sarinyi. Na téhle svatbě se i tak muselo hodně brečet. A jak nevěsta házela kytici, to raději nechceme vědět.
2. Highway to Hell
Kdyby někdo z naší redakce vlastnil Harley Davidson, asi by o něj nechtěl přijít až do konce svých dnů. Billy Standley z amerického Ohia se ale toho svého nehodlal pustit ani po smrti. Před rokem se ve velké rakvi z plexiskla vydal se svým milovaným harleyem na poslední velkou jízdu a společně ulehli pod vrstvu hlíny na hřbitově Fairview v Crawford County v marickém Ohiu. Plexi rakev dali dohromady jeho synové a o to, aby Billy cestou na hřbitov nespadl ze sedla, se postaralo rovnou pět balzamovačů. Podle očitých svědků dojel bez obtíží až na samý konec.
3. Pohřeb plynul hladce
O autentičnosti téhle fotky se už dost spekulovalo – když ale připustíme, že si doopravdy něčí pozůstalí dali takovou práci, musíme uznat, že splnit poslední přání nebožtíka jim vyšlo na jedničku. Oceňte i tu fotokoláž za rakví/kajakem. A to pádlo – asi aby dědeček mohl řídit rychlost a směr na své poslední cestě.
4. Navždy v ringu
S otevřenými rakvemi dnes nemá problém žádná pohřební služba, ovšem obřad třiadvacetiletého boxera z Portorika byla nevšední ‚specialitka‘. Christopher Rivera Amaro byl mladý boxerský talent, jehož rozvoj však byl v roce 2014 utnut na samém slibném začátku – vraždou. Aby se s ním bližní rozloučili ve velkém stylu, nechala rodina vystavět ring a svému zesnulému tak uspořádala ‚poslední zápas‘. Tělo Christophera stálo v rohu ringu, s brýlemi na nose a připravenými boxerskými rukavicemi. Jak tenhle match dopadl, to už bohužel ví jen Amaro.
5. Dal si posledního šluka
Roku 2012 zemřel Carlos Cabrera a širý svět by o něm možná neměl ani páru, kdyby si jeho rodina nedala záležet na splnění jeho posledním přání. Protože byl Carlos fanouškem Che Guevary, nechali ho obléct v jeho typickém stylu. Ovšem to nebylo všechno – pohřební služba Carlosovo tělo na krátkou dobu vystavila i na jeho oblíbeném místě v parku. Zesnulý seděl na dece v tureckém sedu a mezi prsty mu jeho nejbližší ještě naaranžovali zapálenou cigaretu. Asi by se hodilo dodat, že Carlos zemřel na rakovinu plic. Inu, nakonec každý z nás musí na něco zemřít.
A TADY máte 5 kostnic na Moravě a v Čechách, které vám připomenou, jak je život pomíjivý.