fb pixel 5 kostnic v Čechách a na Moravě, které vám připomenou, jak moc je život pomíjivý – G.cz
Vyhledávání

5 kostnic v Čechách a na Moravě, které vám připomenou, jak moc je život pomíjivý

Zdroj: commons.wikimedia.org

Proč nechceme za svého života mít nic společného se smrtí, i když na světě neexistuje nic přirozenějšího?

Veronika Doleželová
Veronika Doleželová 28.9.2015, 12:00

Význam kostnic může většině novodobých návštěvníků poněkud unikat. Skutečné pozůstatky lidí, kteří kdysi žili ve městech, městečkách, vesnicích jako my, ale byli od nás odděleni neúprosným časem, leží po tisícovkách na obrovských, uspořádaných hromadách, kde tvoří dekadentní, ohromující vzory a obrazce.

Kostnice dřív vznikaly především z praktických důvodů, kdy už nebylo dost místa ke standardnímu pochovávání nebožtíků. Vyrostly po celé katolické Evropě ve 13. století. Po ustanovené době tlení byli zemřelí vykopáni z hrobů a na jejich místo byli pochováni jiní. Kosti pak putovaly do vystavěných kostnic, které měly emotivně působit na své návštěvníky už samotnou výzdobou a uspořádáním kostí - připomenout jim, jak je život pomíjivý a aby ho ve vší počestnosti prožili co nejušlechtileji.

"Byli jsme jako vy. Vy budete jako my."

To se ale změnilo po reformách Josefa II. v 18. století. Tehdy bylo nařízeno, aby se kosti z hygienických důvodů zakopávaly do země. Z mnoha kostnic se tedy staly márnice a pitevny, pár z nich bylo ale prostě zazděno, a tak se zachovaly dodnes. A vy je dnes můžete navštívit - stejně jako lidé staletí před vámi. Ti totiž dobře věděli, že smrt je nedílnou součástí života.

1. Kostnice Sedlec

Bezesporu nejznámější kostnice v České republice, kterou jako kuriozitu obletují turisté z celého světa. Hřbitovní kostel Všech Svatých je otevřen denně kromě 24. prosince. Od října by měl být přístupný od 9:00 do 17:00. Za dospělého zaplatíte 90,-Kč, studentské vstupné činí 60,-. Mělo by se zde nacházet přes 40 tisíc ostatků.

Více informací naleznete na tomto webu.

2. Brněnská kostnice

Brněnská kostnice u kostela sv. Jakuba by měla být druhou největší v Evropě - počet lidí, jejichž ostatky tu leží, se odhaduje až na 50 tisíc. Při prohlídce vám zde bude hrát i speciálně složená pietní hudba, která podtrhne zážitek z celého místa. Otevřeno je tu od úterý do neděle (9:30-18:00), plné vstupné činí 140,- Kč, studentské je za 70,-Kč.

Více informací naleznete na tomto webu.

3. Kostnice Mělník

Nachází se v kryptě pod presbytářem proboštského kostela sv. Petra a Pavla a spolu s kostnicí Sedlec u Kutné Hory patří v České republice mezi ty rozlehlejší. Posloužila hlavně při morových ranách, kdy si už hrobníci nevěděli rady s množstvím nebožtíků. Dovnitř se dostanete za 30,- Kč, děti za 20,-. Pro informace o návštěvních hodinách navštivte web farnosti.

Více informací na tomto webu.

4. Poutní kostel Jména Panny Marie

Tuto kostnici v kostele areálu Křtiny objevili badatelé roku 1991 a odhadli, že obsahuje zhruba tisícovku těl. Stala se výjimečnou díky 12 lebkám s malbou, které jsou ve světě unikátem a zatím se neprokázal jejich původ. Vstup do kostnice je možný po domluvě s farností.

Více informací naleznete na tomto webu.

5. Kostel sv. Jakuba v Letařovicích

Zajímavostí původně renesančního kostela v Letařovicích, který byl přestavěn do barokního stylu, je oltář v kostnici, která leží v rohu hřbitova. Ten je doslova složen z lidských kostí a lebek. Kostel samotný bohužel není obvykle přístupný, jen o mších a poutích.

A TADY máte 12 způsobů násilné smrti, která vás dosud nepostihla.

Podobné články

Doporučujeme

Další články