Pád Anny Boleyn
Když si mnozí nepřátelé všimli slabé pozice Anny Boleyn, chopili se příležitosti přivodit pád "konkubíny" a zahájili vyšetřování, při němž shromažďovali důkazy proti ní. Poté, co se Mark Smeaton, dvorní hudebník, přiznal pravděpodobně pod vlivem mučení k tomu, že se dopustil cizoložství s královnou, se na prvomájové oslavě v královském paláci na břehu řeky v Greenwichi rozpoutalo drama.
Král Jindřich náhle odjel z probíhajícího denního rytířského turnaje, kterého se účastnil Annin bratr Jiří Boleyn, vikomt Rochford, a sir Jindřich Norris, jeden z králových nejbližších přátel a královský úředník. Svůj odjezd královně Anně, kterou už nikdy nespatřil, nijak nevysvětlil.
Vévoda z Norfolku
V rychlém sledu byli Norris i Rochford zatčeni na základě obvinění z cizoložství s královnou (v Rochfordově případě dokonce z incestu) a ze spiknutí proti jejímu manželovi. V následujících dnech byli na základě podobných obvinění zatčeni sir Frances Weston a sir William Brereton, zatímco samotná královna Anna byla 2. května vzata do vazby v Greenwichi.
Poté byla předvedena před vyšetřovatele, mezi nimiž byl její vlastní strýc, vévoda z Norfolku, aby si vyslechla obvinění. Následně byla uvězněna v londýnském Toweru. Soud se Smeatonem, Westonem, Breretonem a Norrisem se konal 12. května ve Westminster Hall.
Nepatřičné známosti
Na závěr procesu soud všechny čtyři muže odsoudil k oběšení a rozčtvrcení. O tři dny později proběhl ve Velkém sále londýnského Toweru soud s Annou a jejím bratrem lordem Rochfordem.
Procesu předsedal vévoda z Norfolku jako lord nejvyšší správce, který zastupoval krále. Nejosvědčenějším důkazem proti Rochfordovi bylo svědectví jeho vlastní žárlivé manželky, která tvrdila, že mezi ním a jeho sestrou dochází k "nepatřičné známosti".
Zdroj: History, Wikipedia