fb pixel Díl II.: Poprava Anny Boleyn: Královna byla obviněna z cizoložství, incestu a spiknutí proti králi Jindřichovi VIII. – G.cz
Vyhledávání

Díl II.: Poprava Anny Boleyn: Královna byla obviněna z cizoložství, incestu a spiknutí proti králi Jindřichovi VIII.

Zdroj: William Powell Frith - bridgeman.co.uk, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9084813

Nechvalně proslulý příběh Anny Boleyn je jedním z těch vůbec nejtypičtějších pro období tudorovské Anglie v 16. století. Psal se totiž 19. květen roku 1536, když byla Anna Boleyn, druhá manželka krále Jindřicha VIII., popravena. Obviněna byla z cizoložství, incestu a spiknutí proti králi.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 21.5.2023, 09:00

Pád Anny Boleyn

Když si mnozí nepřátelé všimli slabé pozice Anny Boleyn, chopili se příležitosti přivodit pád "konkubíny" a zahájili vyšetřování, při němž shromažďovali důkazy proti ní. Poté, co se Mark Smeaton, dvorní hudebník, přiznal pravděpodobně pod vlivem mučení k tomu, že se dopustil cizoložství s královnou, se na prvomájové oslavě v královském paláci na břehu řeky v Greenwichi rozpoutalo drama.

Král Jindřich náhle odjel z probíhajícího denního rytířského turnaje, kterého se účastnil Annin bratr Jiří Boleyn, vikomt Rochford, a sir Jindřich Norris, jeden z králových nejbližších přátel a královský úředník. Svůj odjezd královně Anně, kterou už nikdy nespatřil, nijak nevysvětlil.

Vévoda z Norfolku

V rychlém sledu byli Norris i Rochford zatčeni na základě obvinění z cizoložství s královnou (v Rochfordově případě dokonce z incestu) a ze spiknutí proti jejímu manželovi. V následujících dnech byli na základě podobných obvinění zatčeni sir Frances Weston a sir William Brereton, zatímco samotná královna Anna byla 2. května vzata do vazby v Greenwichi.

Poté byla předvedena před vyšetřovatele, mezi nimiž byl její vlastní strýc, vévoda z Norfolku, aby si vyslechla obvinění. Následně byla uvězněna v londýnském Toweru. Soud se Smeatonem, Westonem, Breretonem a Norrisem se konal 12. května ve Westminster Hall.

Nepatřičné známosti

Na závěr procesu soud všechny čtyři muže odsoudil k oběšení a rozčtvrcení. O tři dny později proběhl ve Velkém sále londýnského Toweru soud s Annou a jejím bratrem lordem Rochfordem.

Procesu předsedal vévoda z Norfolku jako lord nejvyšší správce, který zastupoval krále. Nejosvědčenějším důkazem proti Rochfordovi bylo svědectví jeho vlastní žárlivé manželky, která tvrdila, že mezi ním a jeho sestrou dochází k "nepatřičné známosti".

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články