Medicínské tonikum
Coca-Colu, původně vyvinutou jako nenávykovou náhražku morfia a poté prodávanou jako „lahodný nápoj a medicínské tonikum pro tělo i duši, které dodá sílu přepracovaným mužům, zesláblým ženám i churavým dětem, posílí mozek i krev, dá svalům sílu a pružnost a zajistí dobré zdraví a dlouhý život“, vynalezl v roce 1886 John Pemberton, lékárník v Columbusu ve státě Georgia v USA. Brzy se stala populární v celém regionu a práva na tuto značku přešla na Asu Griggse Candlera.
Candlerův synovec mu poradil, že prodej nápoje v lahvích by mohl výrazně zvýšit prodej, ale Griggs Candler o to zřejmě neměl zájem. První, kdo začal kolu stáčet do lahví, byl až Joseph A. Biedenharn, majitel obchodu s cukrovinkami ve Vicksburgu ve státě Mississippi.
Lahvová revoluce
Biedenharn správně usoudil, že lahve by mohly zvýšit prodej, a začal nápoj stáčet do lahví Hutchinson, běžných skleněných lahví, které se daly opakovaně použít a které se vůbec nepodobaly moderním lahvím na kolu. Poslal Candlerovi bednu, ale ten i nadále zůstal u prodeje z post mixu.
O pět let později Candler nakonec prodal národní práva na stáčení Coly do lahví – kromě práva stáčet ji ve Vicksburgu – dvěma bratrům z Chattanoogy. Candler, který byl stále přesvědčen, že stáčení nebude hlavním zdrojem příjmů, prodal práva na stáčení za jeden dolar a údajně si nikdy nevybral ani ten.
5 centů
Smlouva stanovila, že láhev Coly bude stát 5 centů, a neměla žádné datum ukončení, což bylo právní nedopatření, které vedlo k tomu, že cena zůstala stejná až do roku 1959. V roce 1915 vypsali lahváři výběrové řízení na nový design, který by byl tak výrazný, že by ho člověk poznal, i kdyby ležel na zemi mezi dalšími věcmi nebo jej jen nahmatal ve tmě.
Vítězný návrh, jenž vyrobila společnost Root Glass Company z Terre Haute ve státě Indiana, dal světu ikonickou tvarovanou láhev Coca-Coly, jak ji známe dnes. Dnes se ovšem již nápoj pochopitelně nevyrábí s příměsí vína ani kokainu, jako tomu bylo u původní verze.
Zdroj: History, Wikipedia