fb pixel Díl I.: Stručná historie telegrafu: Vynálezce telegrafu Samuel Morse byl malířem a sochařem – G.cz
Vyhledávání

Díl I.: Stručná historie telegrafu: Vynálezce telegrafu Samuel Morse byl malířem a sochařem

Zdroj: Hp.Baumeler - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61723472

6. ledna roku 1838 byl v železárnách Speedwell v Morristownu ve státě New Jersey poprvé předveden telegrafní systém Samuela Morseho. Telegraf, zařízení využívající elektrické impulsy k přenosu zakódovaných zpráv po drátě, nakonec znamenal revoluci v komunikaci na velké vzdálenosti a vrcholu popularity dosáhl ve 20. a 30. letech 20. století.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 6.1.2023, 16:03

Samuel Morse

Samuel Finley Bresse Morse se narodil 27. dubna roku 1791 v Charlestownu ve státě Massachusetts. Navštěvoval Yaleovu univerzitu, kde se zajímal o umění a také o elektřinu, která byla v té době ještě na svém počátku. Po ukončení studia se Morse stal malířem.

V roce 1832 se při plavbě z Evropy domů dozvěděl o nově objeveném elektromagnetu a přišel s nápadem na elektrický telegraf. Netušil, že na tomto konceptu již pracují jiní vynálezci. Morse strávil několik následujících let vývojem prototypu a na pomoc si přizval dva společníky, Leonarda Galea a Alfreda Vaila.

Morseova abeceda a představení telegrafu

V roce 1838 předvedl svůj vynález pomocí Morseovy abecedy, v níž tečky a pomlčky představovala písmena a číslice. Za vznikem kódovací abecedy stál Morseův společník, Alfred Vail.

V roce 1843 Morse konečně přesvědčil skeptický Kongres, aby financoval výstavbu první telegrafní linky ve Spojených státech, a to z Washingtonu do Baltimoru. 25. května roku 1844 pak poslal Morse po této lince první oficiální telegram – jako zprávu poslal citát z Bible „Co to Bůh učinil!“

Telegraf v českých zemích

Během několika následujících let zřídily soukromé společnosti na základě Morseova patentu telegrafní linky po celém severovýchodě země. V roce 1851 byla založena společnost New York and Mississippi Valley Printing Telegraph Company, která se později přejmenovala na Western Union.

Zajímavostí je, že v českých zemích byl telegraf do Vídně zřízen již dne 6. března roku 1847, a to v Brně na nádraží pro účely dráhy. Ta byla téhož roku prodloužena do Prahy a ministerský výnos umožnil veřejný provoz dne 15. února 1850. V roce 1888 už zde bylo podáno 1,3 milionu telegramů.

Důvodem takto brzké možnosti využití telegrafu byl fakt, že v českých zemích byl užit patent z roku 1837, tedy typ Sira Charlese Wheatstonea a Williama Fothergrilla Cooka z Anglie.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články