Řecko vs. Turecko
Situace na řeckých hranicích se zhoršuje v průběhu celého roku. Již na jaře došlo k často velice brutálním potyčkám na čáře mezi Tureckem a Řeckem. Turecký prezident Erdoğan dokonce nechal navézt velké skupiny migrantů k řeckým hranicím a pancéřované auto turecké armády se pokoušelo sundat plot.
Erdoğan dlouho používal ohromného množství uprchlíků, které nasbíral mimojiné i tím, co vyvádí jeho armáda v Sýrii, jako páku při vyjednávání s Evropskou unií. Někteří analytici dokonce označovali tábory plné migrantů za “nabitou zbraň” namířenou na Evropu. Jedním z mnoha problémů, kterým teď ale stále radikálnější Erdoğan čelí, je ale i to, že Evropa má tendenci řešit humanitární krize po světě… když jedna neprobíhá doma. A přes snahy některých evropských institucí, není zrovna teď uprchlická krize na vrcholu list priorit.
Plně se to prokázalo na moři. Dostat se do EU po vodě je totiž pro mnoho uprchlíků snažší, než překročit opevněné hranice na souši. Řada z nich pak skončí ve sběrných táborech, často na ostrově Lesbos, a tam se zaseknou na řadu let. Což je teď o to nešťastnější, že se svět zastavil kvůli pandemii koronaviru. Bohužel už se před několika měsíci zjistilo, že je poměrně běžnou praxí u řecké pobřežní stráže odtáhnout nepohyblivé čuny naložené často ženy a dětmi na moře a tam je nechat, dokud je nenajdou a nezachrání Turci.
Řecké pólo
Novinářská organizace Lighthouse Report, německý deník Der Spiegel a televize ARD teď přišly se zjištěním, že na nelegálních praktikách vůči uprchlíkům se podílela i Evropská pohraniční a pobřežní stráž, Frontex. Nejenom, že její členové do chování řecké pobřežní stráže nezasáhli (přestože díky své technice o tom museli vědět), ale údajně se měli v několika případech na vytlačování uprchlíků z Egejského moře sami podílet.
Lodě Frontexu měly údajně manévrovat blízko uprchlických člunů a vytváře vlny, které by poslaly migranty po vodě zpátky směrem k tureckému pobřeží. Deník The Guardian navíc upozorňuje na to, že nejde pořádně zjistit, jak dlouho nebo jak často se tyhle věci dějí, protože posádka Frontexu si vypínají lokační zařízení, podle kterých je by bylo možné zjistit jejich polohu.
Některé uprchlické skupiny si pobřežní stráže mezi sebou přehazují na několikrát. Jde o tak běžný fenomén, že se pro to dokonce vžil vlastní název. Místní tomu, jak si turecká a řecká pobřežní hlídka posílá čluny s lidmi, cynicky říkají “řecké pólo”.