fb pixel
Vyhledávání

Zrušení superhrubé mzdy: Cesta do pekel nebo způsob, jak nastartovat ekonomiku?

Supehrubá mzda a její zrušení se stalo hlavním tématem vládnoucí koalice už minulý víkend, když se premiér Andrej Babiš nechal slyšet, že ji zruší. S tímto návrhem souhlasí i koaliční ČSSD, která zároveň zdůrazňuje potřebu vymyslet, čím vynahradit ztrátu příjmu státního rozpočtu. Vyřešit by to mohly například daně pro banky nebo zdanění gigantů typu Facebook, které tu sice vydělávají, ale daně řeší skrz daňový ráj v Irsku.

Martin Miko
Martin Miko 4.8.2020, 14:58

Zrušení superhrubé mzdy je na dosah

I když státní rozpočet České republiky v současnosti prožívá nejhorší výsledky od vzniku naší země, tak Babišova vláda přemýšlí nad tím, jak ulevit zaměstnancům. V úvahu přichází zavést jednu z největších daňových reforem za poslední 3 volební období. Ta by obnášela zrušení superhrubé mzdy a zavedení 15%daně místo plánovaných 19 %. To by sice znamenalo výpadek přijmů do státního rozpočtu ve výši 90 miliard korun, ale na druhou stranu by se zvýšila spotřeba a státu by se podstatná část vrátila zpátky na daních, jak uvedlo Ministerstvo financí ČR. „Když započteme multiplikaci, tedy že lidé vezmou peníze, utratí je, a tak získáme něco na DPH. Asi 75 miliard,“ řekla ministryně Schillerová portálu iRozhlas.cz. Z toho tedy vyplývá, že by tato daňová úleva stála v budoucnu náš rozpočet „jen“ 15 miliard korun.

Toto vládní rozhodnutí by zaměstnanci samozřejmě přivítali. Například zaměstnanec s platem 30 tisíc hrubého by měsíčně získal okolo 1500 korun, což je za rok důstojných 18 tisíc. V případě platu 40 tisíc hrubého by se jednalo o zhruba 2 tisíce korun, což je za rok 24 tisíc. Nápad tímto způsobem ulevit lidem z daňové zátěže však nepochází z hlavy současné vládní koalice ANO a ČSSD. Posledním politickým subjektem, který superhrubou mzdu, chtěl zrušit, byla ODS.

Místopředsedovi vlády Hamáčkovi (ČSSD) se zdá Babišův nápad nerealistický, jak řekl deníku Právo. Tvrdí, že tento výpadek příjmů by byl větší než roční rozpočet ministerstva vnitra. Hamáček si je sice vědom, že nízké daně nejsou prioritou ČSSD, ale zároveň ví, že koaliční smlouva mezi sociální demokracií a hnutím ANO počítá se zrušením superhrubé mzdy. I proto navrhuje zavést sektorovou daň pro banky, která by mohla státnímu rozpočtu přinést odhadem až 14 miliard ročně. ČSSD představila tento nápad už zhruba před rokem, avšak doposud se ho straně nepodařilo prosadit.

Pomocnou ruku nabídla Babišovi i opoziční ODS, jak potvrdila zástupkyně mluvčí strany Adéla Brandová. Občanští demokraté s tímto nápadem před nedávnem, ale prosadit se jim to nepodařilo. Za nápadem snížit zdanění práce stojí i někteří Piráti, ale zároveň jsou si vědomi toho, že je nutné zajistit výpadky příjmů státu.

Superhrubou mzdu nám v roce 2007 navrhla a prosadila vláda Mirka Topolánka v rámci reformy českých veřejných financí. V platnost vešla v roce 2008 a přinesla sebou i změnu v počítání daně z příjmu z takzvané superhrubé mzdy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články