Striktní karanténa
V březnu vstoupil Nový Zéland kvůli pandemii nového typu koronaviru, který způsobuje nemoc COVID-19, do striktní čtyřtýdenní karantény a 17. března zavřel hranice. Od té doby se Zéland pod vedením své labour premiérky Jacindy Ardern rval s nákazou v podstatě až doposud a většinou s velice dobrými výsledky.
Ardern nechala sestavit systém čtyř stupňů rizik s tím, že čím vyšší číslo, tím je její země ve vyšším ohrožení. Zéland začínal v březnu na čtyřech, ale extenzivním testováním a tvrdou karanténou se tento týden dostal pod stupeň první, tedy v podstatě nulové ohrožení.
Konec karantény předznamenalo vyléčení posledního aktivního případu, byla jím padesátiletá pacientka, která už čtyřicet osm hodin nevykazuje žádné symptomy, a je to celkem sedmnáct dní od chvíle, kdy nějaký nový případ na ostrově přibyl.
Připravme se na nejhorší
Premiérka tedy oznámila, že se Nový Zéland může vrátit do normálu, bary se otevírají, lidé opět mohou navštěvovat a pořádat svatby, ale hranice ještě nějakou chvíli zavřeny zůstanou, protože vláda sestavuje systém na trackování nových případů, které s otevřením hranic musí pravděpodobně zákonitě přijít.
“Vyhráli jsme první bitvu, ale pořád jsme s virem ve válce,” upozorňuje Michael Baker, profesor medicíny z Univerzity v Otagu. Podle novozélandských odborníků nové případy dorazí* s příchodem turistů i se zimou, ale chtějí být připraveni.
Andrej Babiš mimochodem minulý týden ve Sněmovně poradil poslancům, ať nestraší druhou vlnou a tvrdil, že připravovat se není třeba. Má prostě jiný přístup než jeho novozálandská kolegyně. Uvidíme, kdo měl nakonec pravdu.