Nahřejte mentol!
V minulosti už se proti kouřícím dětem bojovalo tím, že se omezily marketingové možnosti tabákových firem, nejen reklamy v televizi a na billboardech, ale i zavedením i různých obrázků na samotných krabičkách. Zakázal se prodej kusovek a obecně balíků menších než oněch klasických dvacet a pak se začaly zakazovat příchutě. Nejdřív odešla vanilka s čokoládou, naposledy borůvkové camelky, jestli si vzpomenete a teď… teď nás čekají mentolky. Pokud bude tenhle trend pokračovat, budeme si jednou moct kupovat cigarety jenom po kartonech, na kterých bude pouze nápis UMŘEŠ A NIC JINÝHO SI NEZASLOUŽÍŠ a obrázek dvou šelem symbolizujících tabák s nikotinem, jak trhají plíce bezmocného dítěte.
Samozřejmě, málokdo kouřil opravdové mentolky, většina z nás cvakala kapsle. I s tím bude pochopitelně konec, právě ty se totiž prodávaly nejvíce. Podle odhadů expertů až tři sta padesát tisíc kuřáků si sem tam lupla filtr, to je nějakých patnáct procent z celkového počtu.
Velká spousta kuřáků se pravděpodobně ke klasickým cigaretám nevrátí, místo toho dají přednost alternativám, které jim mentolové kouření stále umožňují, nejhojnější volbou je tady nahřívaný tabák, o kterém se obecně soudí, že je v mnoha ohledech zdravější možností.
Díra v kase?
I proto stát nebojí o své peníze. Finanční odborníci říkají, že žádné rušení příchuti nevedlo k dramatickému poklesu příjmu z prodeje cigaret. Od března navíc krabičky zdražily o deset až třináct korun, takže stát je zahojen.
Loni si takhle stát vydělal padesát šest miliard korun, rok předtím dokonce na šedesát. A vybere je znovu, ať už bude hlavním zdrojem Marlboro nebo Heat. Ale menší ranku státní kasa přeci jen utrpěla, a to zavřením hranic. Cizinci z okolních zemí totiž často jezdí do Česka pro levnější cigarety. Náhlý výpadek zákazníků už řadu pohraničních tabákových prodejen úplně vyřadil z provozu. Podle odhadů státní kasa přišla za dobu karantény jenom na těchto pohraničních cigaretách až o dvě miliardy korun.