Českého lva ovládlo ptáče, Nabarvené ptáče. I tak by se dal v jedné větě shrnout dnešní slavnostní večer, na kterém se předávaly ceny České filmové a televizní akademie Český lev. Nabarvené ptáče si odneslo hned devět cen, a to včetně té hlavní. Právě toto dílo je podle akademiků nejlepším filmem roku 2019. Václav Marhoul tak zúročil své jednáctileté snažení. Ano, právě dlouhých jedenáct let trvalo, než tento film vznikl. A evidentě se mu jeho vůle a vytrvalost vyplatila.
Připomeňme si nejprve nominace
Hned 12 nominací na České lvy za rok 2019 posbírala tragikomedie o mikrosvětě spolumajitelů domu Vlastníci režiséra Jiřího Havelky, těsně následována Nabarveným ptáčetem Václava Marhoula, fascinujícím příběhem o hrůze a krutosti, ale i nevinnosti a lásce, s 11 nominacemi. 10 nominací získali Staříci, kteří v režii Martina Duška a Ondřeje Provazníka vyprávějí příběh o pomstě dvou starých přátel za dávné křivdy. Za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli si mohla sošku odnést Jenovéfa Boková za film Karel, já a ty, Iva Janžurová za roli ve filmu Teroristka, Eliška Křenková za Tiché doteky, Dagmar Havlová nebo Tereza Ramba za role ve filmu Vlastníci. V kategorii nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli měli šanci „polapit“ Českého lva Alois Švehlík za film Na střeše, Petr Kotlár za Nabarvené ptáče, Hynek Čermák za ústřední roli ve filmu Národní třída, Jiří Schmitzer za Staříky a Jiří Lábus za film Vlastníci.
And winner is…
Ceny byly rozdány. Filmovým tvůrcům je na galavečeru v pražském Rudolfinu předala řada významných osobností nejen filmového světa. Jmenujme například statečného muže a skauta tělem i duší, stoletého Eduarda Marka, britského spisovatele Simona Mawera, autora románu Skleněný pokoj, hokejovou legendu Martina Hostáka, ilustrátora Jaroslava Němečka či herecké stálice Ivu Janžurovou nebo Viktora Preisse. Ale teď již k výsledkům, které vám nyní přinášíme. Kdo si tedy křišťálovou sochu Českého lva nakonec odnesl?
Jako první si cenu za Mimořádný počin v oblasti audiovize hned v úvodu 0odnesl Václav Marhoul, a to za filmovou adaptaci knihy polského spisovatel Jerzyho Kosińskiho Nabarvené ptáče. Cenu mu předala dokumentaristka Helena Třeštíková. Marhoul se v přímém přenosu neubránil dojetí.
NEJLEPŠÍ FILM
Nabarvené ptáče – producent Václav Marhoul
NEJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNÍ FILM
Dálava – režie Martin Mareček – producenti Petr Oukropec, Tereza Polachová, Hanka Kastelicová
NEJLEPŠÍ REŽIE
Nabarvené ptáče – Václav Marhoul
NEJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON V HLAVNÍ ROLI
Vlastníci – Tereza Ramba
NEJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON V HLAVNÍ ROLI
Staříci – Jiří Schmitzer
NEJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON VE VEDLEJŠÍ ROLI
Vlastníci – Klára Melíšková
NEJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON VE VEDLEJŠÍ ROLI
Staříci – Ladislav Mrkvička
NEJLEPŠÍ SCÉNÁŘ
Vlastníci – Jiří Havelka
NEJLEPŠÍ KAMERA
Nabarvené ptáče – Vladimír Smutný
NEJLEPŠÍ STŘIH
Nabarvené ptáče – Luděk Hudec
NEJLEPŠÍ ZVUK
Nabarvené ptáče – Pavel Rejholec
NEJLEPŠÍ HUDBA
Hodinářův učeň – Ivan Acher, Michal Novinski
NEJLEPŠÍ FILMOVÁ SCÉNOGRAFIE
Nabarvené ptáče – Jan Vlasák
NEJLEPŠÍ KOSTÝMY
Nabarvené ptáče – Helena Rovná
NEJLEPŠÍ MASKY
Nabarvené ptáče – Ivo Strangmüller
CENA ZA MIMOŘÁDNÝ PŘÍNOS ČESKÉ KINEMATOGRAFII
Jaromír Kallista, producent
CENA MAGNESIA ZA NEJLEPŠÍ STUDENTSKÝ FILM – nestatutární cena
Dcera – Daria Kashcheeva
NEJLEPŠÍ FILMOVÝ PLAKÁT – nestatutární cena
Nabarvené ptáče – Roman Mrázek
CENA FILMOVÝCH FANOUŠKŮ – nestatutární cena
Ženy v běhu – režie Martin Horský
Česká filmová a televizní akademie také vyhlásila dvě kategorie, které se váží na televizní tvorbu. Tam to dopadlo následovně.
NEJLEPŠÍ TELEVIZNÍ FILM nebo MINISÉRIE
Vodník - minisérie, režie: Viktor Tauš, scénář Petr Jarchovský, producenti Jan Štern a Jan Lekeš
NEJLEPŠÍ DRAMATICKÝ TELEVIZNÍ SERIÁL
Most! - režie: Jan Prušinovský, scénář Petr Kolečko, producent Michal Reitler
Tak co, vyhrál váš favorit nebo máte jiný vkus než filmoví a televizní akademici? A nebo jste oceněné filmy v kinech neviděli a nemáte tedy co hodnotit? My za redakci každopádně všem oceněným gratulujeme.