fb pixel Nabarvené ptáče má první trailer: Ve filmu Václava Marhoula hraje i hvězda Černobylu – G.cz
Vyhledávání

Nabarvené ptáče má první trailer: Ve filmu Václava Marhoula hraje i hvězda Černobylu

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Je to už více než deset let, co Václav Marhoul vytvořil válečné drama Tobruk. Od té doby nelenil, nýbrž se usilovně snažil převést na filmové plátno slavnou knihu Nabarvené ptáče, která přináší nadčasové poselství o osamělém putování a útrapách malého židovského chlapce během druhé světové války. Do českých kin tento snímek vstoupí v září 2019.

Václav Roman
Václav Roman 17.6.2019, 14:15

Nový film Václava Marhoula

Režiséru Václavu Marhoulovi ležela kniha polsko-amerického spisovatele Jerzyho Kosińského dlouho v hlavě. Román, který se zaobírá vztahem mezi hrůzou a krutostí na jedné straně a nevinností a láskou na straně druhé, jej zasáhl natolik, že v polovině roku 2008, když dokončil celovečerní snímek Tobruk, začal vyvíjet snahu, aby získal filmová práva k tomuto dílu. Kniha Nabarvené ptáče vyšla poprvé v roce 1965 a vyvolala světový ohlas, ale i silné kontroverze.

Úsilí bylo nakonec v roce 2010 korunováno úspěchem a mohly začít práce na scénáři. Během tří let vzniklo sedmnáct verzí! Marhoul přiznal, že v určitých momentech nabýval dojmu, že si toho naložil moc, že to nedokáže. Naštěstí vytrval, scénář dokončil a vytipoval vhodné lokace. Pak následovalo to největší martyrium – shánění potřebných financí. Rozpočet filmu se vyšplhal přibližně na 160 milionů korun.

První klapla padla v březnu 2018 na ukrajinské Volyni, dále se natáčelo na Slovensku, v České republice a nakonec také v Polsku. Filmaři potřebovali více než sto dnů. Marhoul se film rozhodl natočit černobíle ve formátu Cinemascope a na 35 mm negativ.

Setkali se u Tobruku

Marhoul se nechal slyšet, že když se do díla pustil, vůbec netušil, jak nadčasové poselství příběh přináší. Nyní je kvůli migrační krizi a šíření xenofobních předsudků mnohem aktuálnější než kdy dříve.

Hlavní roli hraje dětský herec Petr Kotlár. Ve filmu se objeví také Stellan Skarsgård, Udo Kier, Harvey Keitel, Pavel Kříž či již zesnulý Milan Šimáček. V českých kinech má film premiéru 12. září 2019.

Na realizaci snímku se společně s Václavem Marhoulem podíleli například kameraman Vladimír Smutný či architekt Jan Vlasák. Tedy tvůrci, kteří stojí už za filmem Tobruk. Jak se jim jejich další dílo povedlo, se zatím můžete podívat v první ukázce.

A zde si můžete přečíst o chystaném filmovém dramatu, které připomene kontroverzní amnestii Václava Havla.

Podobné články

Doporučujeme

Další články