Einstein a jeho paní
Televize Prima koncem března uvede zbrusu nový krimi seriál Einstein. Vojtěch Kotek v něm hraje fiktivního pra-pra-pravnuka Alberta Einsteina. Ve skutečnosti měl slavný fyzik a jeden z největších mozků v historii lidstva tři děti, z nichž jedno zemřelo a osud druhého není znám. Zároveň se zvládl dvakrát oženit. Jaký byl autor teorie relativity v soukromí?
Když bylo původem německému géniovi pouhých 16 let, přihlásil se na Spolkovou vysokou technickou školu ve švýcarském Curychu. Ačkoliv testy z matematiky a fyziky zvládl na výbornou, tolik se mu nedařilo v obecné části testu, načež mu profesoři doporučili, aby v klidu dokončil střední školu a zkusil to znovu. Einstein si nechal poradit a šel studovat Kantonální školu v Aarau, kde odmaturoval po pouhém jednom roce. Posléze se vrátil na curyšskou Polytechniku a na druhý pokus již byl přijat. Právě během let na této škole se seznámil mimo jiné s přítelkyní Nikoly Tesly, Srbkou Milevou Marićovou. Protože Einsteina a Teslu pojila diagnóza ve formě Aspergerova syndromu, Albert si s Milevou velmi porozuměl a stali se z nich blízcí přátelé. Díky ní se o své nemoci a fungováním s ní dozvěděl mnoho užitečného.
Mileva chtěla původně studovat medicínu, byla ale velmi nadanou matematičkou a fyzičkou a na stejnou školu jako Einstein se dostala teprve jako pátá žena v historii. Ti dva měli mnoho společného, Albert svou milou popisoval jako "silnou a nezávislou osobnost a bytost, která je mu rovná". Spolupracovali spolu a jsou historici, kteří tvrdí, že na původním rukopisu teorie relativity byla Einsteinova žena podepsaná spolu s ním. Hmatatelný důkaz pro to ale neexistuje.
Roku 1902 se jim narodila nemanželská dcera Lieserl, jejíž osud není znám. Podle některých zdrojů zemřela ještě jako nemluvně na záškrt, jiní tvrdí, že ji nesezdaní mladí dali k adopci. Ať se stalo cokoliv, Einsteina to donutilo udělat z Marićové počestnou ženu a roku 1903 se vzali. O rok později se jim narodil syn Hans Albert, z něhož se stal univerzitní profesor a uznávaný vědec v oboru hydrauliky. Druhý potomek už to tak růžové neměl; mladší Eduard Einstein neměl s otcem příliš blízký vztah, a i když se dal také učeným směrem, zvolil si zcela jiný obor - psychiatrii. Už ve dvaceti u něj ale propukla schizofrenie s těžkým průběhem. Chvíli se o něj starala Mileva, ale nakonec musel být hospitalizován a v léčebně zemřel na infarkt v roce 1965.
První manželství Einsteinovi vydrželo 16. let. V únoru 1919 se Albert s Milevou rozvedli a v červenci téhož roku si fyzik vzal svou sestřenici Elsu Löwenthal, s níž, jak se později ukázalo, udržoval poměr už od roku 1912. S tou už žádné děti neměl. Elsa byla o tři roky starší než Albert a fungovala tak trochu jako ošetřovatelka; pomohla mu uzdravit se po nervovém kolapsu a vyřešit žaludeční potíže. Poté spolu procestovali východní Asii. Manželi zůstali až do Elsiny smrti v roce 1936. Einstein už se pak znovu neoženil a svou druhou lásku přežil o téměř 20 let.