A kde jsou vagíny?
A máme to za sebou. Už po 92. byli v losangelském Dolby Theatre rozdány Ceny Americké filmové akademie přezdívané Oscaři. Kromě určení těch nejlepších filmových tvůrců ve svých oborech a také nejlepšího filmu uplynulého roku tenhle prestižní gala večer přinesl i řadu momentů, které stojí za to znát, pokud jste celou tu srandu nesledovali. Proč taky - my jsme to udělali za vás!
Už dlouho přede ceremoniálem se řešila jedna věc - opětovná absence ženských filmařek mezi nominovanými v kategorii Nejlepší režie. My jsme odpůrci plnění genderových kvót v jakémkoliv případě, musíme ale uznat, že minimálně Greta Gerwig by si letos alespoň tu nominaci zasloužila. První, kdo tento horký topic otevřel, byla Natalie Portman už na červeném koberci. Měla na sobě totiž kabát, který byl lemován stužkou s vyšitými jmény talentovaných, leč Hollywoodem ignorovaných ženských režisérek.
A ačkoliv, stejně jako loni, ani letos akce neměla moderátora, na úvod se před publikum postavili Steve Martin a Chris Rock, kteří na Portman vlastně navázali. "Co nám mezi těmi nominovanými režiséry letos chybí?" zeptal se napůl řečnicky Martin, načež Rock odvětil: "Vagíny?"
Tak či tak, ačkoliv jihokorejský režisér Pon Džun-ho není žena, sošku pro nejlepšího režiséra si maximálně zasloužil. Když si ji šel přebrat, bylo to opravdu dojemné. Jen nás mrzí, že zítra mu asi bude pěkně špatně, protože jestli to někdo na afterparty rozjede, budou to právě tvůrci Parazita. Ostatně, sám pan režisér se nezdráhal to všem oznámit, takže celebritky, buďte ready zažít, jak se to dělá v Koreji! Mimochodem, Parazit se dnešním večerem stal historicky prvním neanglicky mluveným snímkem, který v této kategorii zvítězil.
Druhým opravdu uvěřitelným momentem večera pak byl proslov Joaquina Phoenixe, když si převzal Oscara pro nejlepšího herce v hlavní roli za svůj výkon ve filmu Joker. Herec, který má za sebou dramatický životní příběh a s herectvím a Hollywoodem na čas i skončil, promluvil o nutnosti společnosti přestat uvažovat s vírou, že jedna rasa, pohlaví, národ nebo jiná početná skupina je nadřazená ostatním a tím pádem oprávněná ten zbytek ovládat. A zakončil to vzpomínkou na svého zesnulého bratra Rivera Phoenixe, který byl zapáleným vegetariánem, a to už v 80. letech, kdy to rozhodně nebylo trendy."Když mu bylo sedmnáct, napsal můj bratr text, ze kterého bych tu rád citoval," pronesl jen stěží a se slzami v očích herec v závěru své děkovné řeči a pak přednesl známá slova Rivera Phoenixe "run to the rescue with love, and peace will follow". River byl Joaquinův starší bratr, rovněž herec. Zemřel ale na předávkování v pouhých třiadvaceti letech a právě Joaquin mu tehdy volal záchranku.
Na další, více zábavné momenty i jiné naše postřehy z červeného koberce a samotného předávání Oscarů se můžete podívat v galerii tady:
A tady je kompletní přehled výsledků 92. ročníku udílení Cen Americké filmové akademie:
Jsme rádi, že závěrečná desetiminutovka slavnostního večera zachránila jinak předvídatelné a marné tři hodiny, během kterých jsme si asi pětkrát řekli, že příští rok už vážně nevstáváme. Na druhou stranu, výhodou teď je, že si můžeme dát druhou snídani! A navíc - ať už si o Oscarech myslíte cokoliv, je přeci jenom hezké vidět, že i uprostřed toho šovinistického, xenofobního chaosu, co vládne USA, si jejich nejprestižnější filmovou cenu odnese kousek z Jižní Koreje.