To je jen polární záře!
Píše se duben 1996, v Bílém době sedí Bill Clinton, Česko se připravuje na poslední vítězství Václava Klause v parlamentních volbách a v Americe jde do vysílání jedna z nejlepších epizod Simpsonových vůbec. Řeč je o díle 22 krátkých filmů o Springfieldu, úžasné kompilaci krátkých příběhů inspirovaných tehdy ještě relativně novým a dnes již kultovním filmem Quentina Tarantina Pulp Fiction. Okolo osmé minuty začíná scénka, která se více než 20 let později stane internetovým fenoménem.
Jestli si nepamatujete děj tohoto zhruba dvou a půlminutového příběhu, tak jej pro vás zrekapitulujeme – školní inspektor Chalmers je pozván ředitelem Seymourem Skinnerem k sobě domů na oběd, který si tak chce získat přízeň svého nadřízeného, který Seymoura nemá zrovna dvakrát v lásce. Jenže zatímco Skinner vítá svého hosta, shoří mu v troubě připravená pečeně – v tom napadne Seymoura geniální nápad. Co kdyby koupil hamburgery ve fastfoodu a pak předstíral, že je sám uvařil. A v ten moment začíná naprosto surrealistická podívaná, kdy jedná Skinnerova naprosto nepřesvědčivá lež střídá tu další – jelikož Skinner nevypnul troubu, plní se celý dům kouřem, který se ale snaží před Chalmersem vydávat nejprve za dým za páru z napařovaných hambáků (v originále právě steamed hams), jak označuje nakoupené burgery. Když pak od trouby chytne celá kuchyň, začne nic netušícímu inspektorovi zase tvrdit, že se jedná o polární záři. Zní vám to naprosto šíleně? Tak si k tomu ještě přidejte, že důvěřivý Chalmers Skinnerovi věří každou z jeho stále neuvěřitelnější lží až do konce, a to i když na vlastní oči vidí, jak celý dům i se Skinnerovou matkou vevnitř objímají plameny.
Tato krátká dvouminutová scénka je fanoušky považována za jeden z absolutně nejlepších komediálních momentů celého seriálu. Scénárista Bill Oakley, který za skečem stojí, přitom tvrdí, že v době natáčení nepřišla většině vedení tato dnes kultovní záležitost nikomu vtipná. Scénáristé si totiž povšimli, že inspektor Chalmers je v podstatě jedinou postavou, která se mezi šílenými postavičkami ze Springfieldu chová realisticky. V předchozích epizodách se tak opakoval vtip, kdy Skinner řekne Chalmersovi naprosto neuvěřitelnou lež, které ale důvěřivý inspektor věří. Tato scénka je tak v podstatě pouhým znásobením tohoto gagu.
Hambáky napařuje Trump i Jeff Goldblum
I když fanoušci tuto epizodu milují již celé roky, trvalo až do roku 2017 než se skeče s napařovanými hambáky chytl internet. Během několika týdnů byl díky facebookovým memovacím stránkám, Redditu a Youtubu celý internet přímo naplněn k prasknutí všemožnými meme inspirovanými touto geniální scénkou. Schválně si zkuste do Youtubu zadat frázi „steamed hams“ a vypadnou na vás tisíce a tisíce různých parodií či remixů, z nichž některé lze bez nadsázky označit za umělecké dílo.
Mezi nejpopulárnější patří zhudebněný steamed hams do melodie písně Feel Good Inc. od Gorillaz, vulgární australský dabing, verze namluvená Jeffem Goldblumem (doporučujeme!) až po kompilaci originálních výtvorů 13 různých animátorů, která je asi umělecky nejhodnotnější. A nejen to – jako každý meme, i tento se přesunul do reálného života, kdy lidé volali do nejrůznějších restaurací a vyptávali se, zda náhodou dnes nepodávají napařované hambáky. Když pak prezident Donald Trump v lednu hostil fotbalový tým v Bílém domě hamburgery, okamžitě byl do tohoto meme zakomponován.
Upřímně, jestli chcete někomu vysvětlit, co to znamená šílenství internetového humoru, ukažte jim právě steamed hams. Protože jestli někdo tráví hodiny a hodiny animováním a stříháním jednoho skeče z více než 20 let starého seriálu, tak se to opravdu nedá nazvat jinak než šílenstvím. Stejně tak ale i psaní tohoto článku.
Tak co, dostali jste chuť na pořádné hambáky? OK, ale pozor na požár.