fb pixel Víte, proč ze Simpsonových zmizel Troy McClure? Vražda herce Phila Hartmana pohřbila postavu i plány na její celovečerní dobrodružství – G.cz
Vyhledávání

Víte, proč ze Simpsonových zmizel Troy McClure? Vražda herce Phila Hartmana pohřbila postavu i plány na její celovečerní dobrodružství

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Asi každý, kdo někdy sledoval seriál Simpsonovi, si musel zamilovat dva populární obyvatele Springfieldu – nejhoršího právníka na světě Lionela Hutze a béčkového herce Troye McClurea. Obě postavy v originále daboval a pomáhal vytvořit americký herec Phil Hartman, který by v neděli oslavil 75. narozeniny – Hartman měl dokonce v plánu natočit o McClureovi celovečerní hraný film. To ale bohužel překazila Hartmanova duševně nemocná manželka...

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi Aktualizováno 26.9.2023, 20:14

Miláček Ameriky

„Ahoj, jmenuji se Troy McClure a zřejmě si mě pamatujete z takových filmů, jako byly Herkulova erotická dobrodružství nebo Vykopejte si vlastní hrob a ušetřete!“ Seriál Simpsonovi by nebyl kompletní bez geniální postavy zkrachovalého herce Troye McClurea ani bez pochybného právníka Lionela Hutze, který namísto řádného zastupování svých klientů prodává ve své kanceláři oranžádu a bydlí v telefonní budce. Oba animované zkrachovalce v originále daboval herec Phil Hartman, jenž patřil v Americe mezi nejpopulárnější komiky své doby díky vystupování v legendárním satirickém pořadu Saturday Night Live. V něm si například zahrál amerického prezidenta Billa Clintona na návštěvě McDonaldu. Čeští diváci ho pak mohou znát z vánoční komedie Rolničky, kam se podíváš, kde si zahrál otravného souseda Arnolda Schwarzeneggera.

Původně se měly obě postavy objevit jen v jednom dílu, ale když si tvůrci seriálu pozvali Hartmana, aby je nadaboval, byli tak nadšení z jeho výkonů, že se rozhodli jak McClureovi, tak Hutzovi dát větší prostor v dalších epizodách. Jeden ze scenáristů později vzpomínal, že kdykoliv měli během psaní pocit, že daná epizoda není dostatečně vtipná, rozhodli se do děje vložit právě Troye McClurea. Hartmanův mluvený projev totiž obvykle rozesmál celý štáb.

Sám Hartman pak obě postavy miloval a z velké části se podílel na jejich tvorbě – McClurea si dokonce natolik oblíbil, že měl v plánu natočit celovečerní film, kde by si tohoto béčkového herce se slabostí pro ryby sám zahrál, jelikož Troy byl vytvořen na základě Hartmanova vzhledu. Plány zašly až tak daleko, že herec aktivně jednal s producenty seriálu o prodeji práv k postavě.

Smrt Hartmana zabila Hutze i McClurea

Bohužel, život Troye McClurea i Lionela Hutze nakonec skončil spolu s tím Hartmanovým – zatímco na plátně byl herec veselým člověkem, jeho osobní život připomínal spíše tragédii. Vztah s manželkou Brynn byl více než napjatý, a i když se Hartman snažil vztah všemocně zachránit, pracovní vytížení a především silná drogová závislost jeho manželky nakonec vyústily v tragickou hádku večer 27. května 1998 – Hartman své ženě opakovaně vyčítal neustálé užívání drog a otevřeně jí začal vyhrožovat rozvodem.

Když se poté odebral ke spánku, přišla okolo třetí ráno jeho žena pod vlivem kokainu do ložnice a na spícího manžela třikrát vystřelila, načež spáchala sebevraždu. Phil Hartman byl na místě mrtvý – z úcty k zemřelému kolegovi se tvůrci Simpsonových rozhodli obě postavy ze seriálu raději vyřadit, jelikož si nedokázali představit, že by Hartmana mohl kdokoliv nahradit.

A tady si přečtěte, jak vznikl rybí sendvič Filet-O-Fish.

Podobné články

Doporučujeme

Další články