Neber úplatky, nebo...
Když někdo vysloví jméno Marek Dalík, každý si vybaví lobbistu s vlivem na bývalého českého premiéra Mirka Topolánka. Dalík byl v minulosti „namočen“ do několika afér, které se týkaly nejvyšších českých politiků. Poprvé na sebe v médiích upozornil v roce 2004 v rámci kauzy Kořistka. Tehdy byl zadržen policií společně s Janem Večerkem kvůli údajnému desetimilionovému úplatku pro poslance Unie svobody Zdeňka Kořistku za to, aby hlasoval proti důvěře vlády Stanislava Grosse. Jejich trestní stíhání však bylo posléze zrušeno. A nakonec z toho ještě oba dva vysoudili odškodné ve výši 15 tisíc korun a omluvu.
V roce 2009 se Dalík namočil do aféry Wolf, která se týkala reportáže České televize o policejním vyšetřování českého poslance Petra Wolfa. Ten proslul tím, že odešel z ČSSD a následně se stal podporovatelem Topolánkovy vlády. Dalík se tehdy neetickými metodami kvůli mediálnímu nátlaku údajně pokoušel přesvědčovat reportéra Dalibora Bártka ke stažení reportáže. Dalíkova největší kauza se však týká nákupu vojenských transporterů Pandur pro Armádu ČR. V rámci této kauzy mělo jít o úplatky ve výši stamilionů korun, za což byl po dlouhých soudech odsouzen k 5 letům odnětí svobody. Navíc musel zaplatit pokutu ve výši 4 milionů korun.
Mazaný Železný
Samozřejmě, že nebyl jediný, kdo dokázal se skrz politiku dostal k velkým penězům a následně i do vězení. Své by o tom mohl povědět i český podnikatel Alexandr Novák z Loun, který byl v minulosti odsouzen za korupci. Ano, to je ten Novák, který měl získat provizi přes 40 milionů za to, že v pozici starosty Chomutova prodal městské akcie dvěma severočeským společnostem. Nakonec se dočkal odsouzení na 4 roky odnětí svobody, avšak po dvou letech byl propuštěn na svobodu. Navíc musel zaplatit pokutu ve výši jen 5 milionů korun. Ano, je tedy 35 milionů v plusu. A to se vyplatí.
Dalším politicky činným mužem, který měl problémy se soudy, je bývalý ředitel televize Nova a senátor Vladimír Železný, který byl v minulosti obviněn hned z několika trestných činů. Problémy měl kvůli tomu, že v roce 2007 převážel obrazy, čímž připravil stát o 6 milionů na daních, za což dostal pokutu 5 milionů a dvouletý podmíněný trest. Dále si zatopil poškozováním věřitelů, aby nemusel splácet dluhy. Fiktivně se zbavoval majetku, za což mu rovněž hrozil trest.
V roce 2007 byl jeden z nejoblíbenějších českých politiků Jiří Čunek (KDU-ČSL) obviněn z toho, že v roce 2002 vzal v roli starosty Vsetína úplatek. Vyšetřování případu však bylo doprovázeno mnoha chybami a nesrovnalostmi ve výpovědi klíčové svědkyně, takže se nakonec státní zastupitelství v Jihlavě rozhodlo, že Čunkovo trestní stíhání zastaví. Verdikt následně potvrdilo i Nejvyšší státní zastupitelství.
Rovněž nesmíme zapomenout na případ pravděpodobně nejznámnějšího českého lobbisty a miliardáře Romana Janouška, který v roce 2012 s 2,2 promilemi alkoholu v krve nejprve naboural do automobilu a posléze najel dvakrát do 51leté vietnamské ženy, aby ji nakonec ji úmyslně srazil a zkusil ji tak "dorazit". Za tento čin proti němu bylo zahájeno trestní stíhání, které se v podstatě vleče dodnes. Janoušek nakonec v listopadu 2014 nastoupil do brněnské věznice, avšak v březnu 2016 byl propuštěn na svobodu kvůli závažným zdravotním problémům. V létě 2019 ho soudy nechaly sledovat a zjistily, že jezdil na kole a navštěvoval plovárny a galerie, takže na tom nebyl zas tak špatně, jak tvrdí. Před pár dny bylo Janouškovo soudní řízení obnoveno kvůli novým důkazům. Jak tahle velklá kauza dopadne, to nevíme. Ale těšíme se!
A zde máte možnost vidět velmi špatnou reklamu, kterou vyrobil spolek Milion chvilek pro demokracii.