Znovuzrozená rodina
Chybělo málo a o rodině Bottomových z Oregonu nikdo z nás nikdy neslyšel. Manželé Arlyn Dunetz a John Lee Bottom milovali východní náboženství a filozofii a kytarovou hudbu; zkrátka hipíci jak vyšití. A tak k tomu také vedli svých pět dětí, syny Rivera a Joaquina a dcery Summer, Rain a Liberty. Nebylo překvapením, že v roce 1973 celá rodina vstoupila do kontroverzní náboženské skupiny The Children of God vedené jistým Davidem Bergem, který si nechal přezdívat „nový Mojžíš“. Bottomovi nicméně poměrně rychle vystřízlivěli, a tak jednoho dne sebrali své potomky a utekli na Floridu. Tam si změnili jméno na Phoenixovi, ze strachu a trochu i na znamení nového začátku. Jeden člen rodiny byl ale zážitky ze života v kultu poznamenán už navždy a pravděpodobně to taky předznamenalo jeho tragický osud.
River Phoenix se do Hollywoodu dostal v devíti letech. Když mu bylo deset, měl za sebou už několik menších rolí v televizních seriálech. Talentovaný chlapec s andělskou tváří se obsazoval snadno, a tak už v 15 přišel kariérní zlom - River byl spolu s dalšími pozdějšími hvězdami (třeba s Johnem Cusackem či Kieferem Sutherlandem) obsazen do adaptace povídky Stephena Kinga Stůj při mně, která dnes patří k nejpopulárnějším kouskům americké mainstreamové kinematografie.
Úspěch a sláva přinesly Phoenixovi i mediální zájem, což pro něj bylo dvousečné. Citlivý aktivista a bojovník za práva zvířat byl veganem, a to v 80. letech vůbec nebyl zdaleka takový trend jako dnes. Využíval tedy toho, že je slyšet, aby propagoval své životní přesvědčení, zároveň se ale v jednom rozhovoru hodně odkopal a svěřil světu, že o panictví přišel už ve čtyřech letech, a to právě v rámci života v kultu. Jeho herecká kariéra frčela dál. V roce 1988 byl nominován na Oscara za výkon ve vedlejší roli za film Čas zastavit se, o rok později se stal pubertální verzí Indiany Jonese v Poslední křížové výpravě a roku 1991 zářil s Keanu Reevesem v dramatu Mé soukromé Idaho o křehkém přátelství dvou prostitutů. Perfektně se tak vymanil ze škatulky „dětský herec“ a dokázal, že ho čeká opravdu velká kariéra. Do toho měl poměrně úspěšnou kapelu a přátelil se třeba s Johnnym Deppem nebo členy Red Hot Chilli Peppers. To zní snově, ne? Tak snově, že je jasné, že to nemohlo vydržet...
Osudový Halloween
30. října 1993 přijal operátor losangelské záchranné služby hodně nepříjemný telefonát. Z budky před slavným klubem Johnnyho Deppa The Viper Room volal vyděšený mladík, který se navzdory zjevnému šoku pokoušel přivolat pomoc svému bratrovi. Ten se podle popisu svíjel v šílených křečích na chodníku tak divoce, že jeho sestře se ani nepovedlo poskytnout mu první pomoc. Jak se později ukázalo, volajícím byl devatenáctiletý Joaquin Phoenix a mužem v nesnázích právě jeho bratr River. Ten byl v proslulém klubu na večírku právě se svými sourozenci a přítelkyní, herečkou Samanthou Mathis.
Po převozu do nemocnice se záchranáři pokoušeli třiadvacetiletého Rivera resuscitovat, ale nepovedlo se a 31. října byla nadějná star krátce před druhou hodinou ranní prohlášena za mrtvou. Příčina smrti? V krvi měl mix snad všech myslitelných drog - kokainu, valia, marihuany, efedrinu a zřejmě i heroinu nebo morfia. O tom, jak noc probíhala, existuje řada výpovědí. Mathis později řekla, že Rivera žádné omamné látky brát neviděli a i když tušila, že se s ním něco děje, během jejich vztahu prý byl čistý. Totéž v bledě modrém později v oficiálním prohlášení řekla i Riverova matka.
Na druhou stranu jsou tu výpovědi Riverových přátel - exmuzikanta Boba Forresta či Michaela Balzaryho aka Flea, kytaristy z RHCHP. Ti, i když s velkou lítostí, mluvili o tom, že Phoenix se několik týdnů před smrtí dost nevázaně oddával drogovým večírkům. Forrest zároveň vypověděl, že před incidentem na chodníku té osudné noci za ním sám River přišel s tím, že mu není dobře a že se asi předávkoval. Forrest mu měl nabídnout odvoz domů, načež se ale herec oklepal a rozhodl se pařit dál.
Hned druhý den se před klubem začaly objevovat svíčky, květiny a vzkazy od fanoušků. Depp svůj Viper Room na týden zavřel a následně dělal totéž každý rok 31. října, a to až do roku 2004, kdy prodal svůj podíl v klubu. Už tak hlubokou ránu na Joaquinově duši ze smrti bratra posléze ještě zjitřila média, která se bůhvíproč rozhodla zveřejnit záznam a kompletní přepis jeho telefonátu na pohotovost. Byla to dost zásadní kauza, jež otevřela diskuzi o morálce a hranicích, které v podobných případech bulvár dodržuje či nedodržuje.
Jestli to byla náhoda, kdy to málo zkušený mladík nárazově a nešťastně přehnal s drogami, nebo se jednalo o vyústění dlouhodobé závislosti, to už se nedozvíme. Co ale víme, je, že oné poslední říjnové noci v roce 1993 zbytečně brzy odešel prokazatelně velký herecký talent. Ne nadarmo se Phoenixovi staršímu někdy přezdívá „veganský James Dean“.
A tady se podívejte na další dětské hvězdy, které propadly drogám - některé to ustály lépe, jiné hůře.