Nevídaná vlna solidarity: učitelce Magdě na její karavan přispívají tisíce lidí, mnozí sbírají i víčka

Obrázek uživatele Dominik Landsman
05.05.2017, 07:50

V dnešní nelehké době, kdy jeden neví, co bude zítra, a mnozí žijí takříkajíc z ruky do huby, se pořád ještě najdou příběhy, které chytnou za srdíčko.

Humanitární organizace Zonky zveřejnila reportáž o nebohé učitelce Magdě, která shání peníze na karavan. Z reportáže není patrné, proč chce Magda zrovna karavan, ani její celý příběh, který se za pozadím této aféry jistě skrývá. Můžeme tak jen spekulovat. Potřebuje Magda karavan pro svého umírajícího manžela? Použije Magda karavan v boji s rakovinou? To samozřejmě není jisté.

Jisté je však to, že příběh nebohé učitelky bez karavanu nenechal chladným spoustu lidí se srdíčkem na dlani. Po celé republice vznikají charitativní sbírky, kam lidé mohou na transparentní účty zasílat peníze.

„Viděla jsem tu reportáž před týdnem. Úplně jsem se zalykala, když jsem tam paní Magdu viděla úplně bez karavanu. Řekla jsem si, že to takhle přeci nemůžu nechat. Jsme přeci lidi. Musíme si pomáhat. Já sama mám málo. Jsem v invalidním důchodu. Bydlím v pronajaté garsonce a třikrát měsíčně nemám na večeři. Nicméně příběh paní Magdy mě dostal do kolen. Šetřila jsem si na novou kyčel, ale tady nebylo o čem přemýšlet. Peníze na novou kyčel jsem poslala na jeden z transparentních účtů. Magda si svůj karavan zaslouží,“ prozradila paní Květa, která je jednou z mnoha, kdo Magdě na její karavan přispěl, i když sama má málo.

„Takhle mi si tady žijeme. Vláda dává miliardy na uprchlíky, ale na naše učitelky bez karavanů, na ty musíme sbírat víčka,“ naštvaně si odplivl pan Petr.

Vedle finanční sbírky existují rovněž transparentní účty, kam lidé mohou zasílat nasbíraná víčka. Ostatně sbírání víček se v praxi již osvědčilo a lidé jsou k této formě příspěvků mnohem přístupnější.

Nejsou to však jen běžní lidé, kteří se rozhodli, že situaci s učitelkou Magdou a jejím karavanem je potřeba řešit. Do hry se vložili i někteří politici.

„Vím o tom. Případ sleduji a osud paní Magdy mi není lhostejný. Je potřeba si přiznat, že paní Magda je jen špička ledovce. Ministerstvo práce a sociálních věcí proto hodlá zřídit azylový dům pro učitelky bez karavanů, kde budou moci bydlet a kam lidé budou moci přinášet karavany,“ prohlásila Michaela Marksová, ministryně práce a sociálních věci a ubezpečila, že situací se bude ministerstvo zabývat hned, jak zjistí, jestli bude ještě ministryní, nebo půjde od válu celá vláda.

Paní Magdu se nám kontaktovat nepodařilo. Respektive jsme ji vypátrali, avšak odmítla s námi komunikovat. Pouze na nás z okna hulákala, že je jenom herečka a ať jdeme do prdele. Má prý celý byt narvaný plastovými víčky, kterém jí pořád někdo posílá, a sousedé si stěžují, že nemají kde zaparkovat, protože před barákem parkuje na padesát karavanů. Z jejího výrazu však bylo jasně poznat dojetí a radost z toho, že lidé ji přiblížili k lepšímu životu. Případ paní Magdy jasně ukazuje, že svět je ještě stále v pořádku.

A TADY se můžete podívat, kterak terorismus v Paříži zvedl vlnu solidarity.


Komentáře

Doporučeno pro vás